Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Kayıp trilyon' davasında hakimden fırça

  Hürriyet Haber
  04 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 04 Aralık 2000 - 00:01


  Kapatılan Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın da aralarında bulunduğu 79 RP yöneticisinin Ankara 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada, hakim sanıkları sert şekilde uyardı. RP Mardin eski İl Başkanı Fehmi Ayanoğlu, sanık kürsüsünden savunma yaparken sanık olmadığını belirleyen Mahkeme Başkanı Yılmaz Çamlıbel'den "Böyle şovlarla hariçten gelip artistlikle karar alamazsınız" diye azar işitti.

  Erbakan, eski genel başkan yardımcıları Şevket Kazan ve Ahmet Tekdal'ın da aralarında bulunduğu 79 kişinin, 1997 yılı Hazine yardımını 71 il teşkilatına makbuz karşılığı dağıtılmış gibi göstererek, ''kamu kurumunu dolandırdıkları ve bu yolla Siyasi Partiler Yasası'na aykırı davrandıkları'' gerekçesiyle yargılanmalarına devam edildi.

  Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, sanıklardan 36 il başkanı, sanık avukatları ve hazine avukatı katıldı.

  Mahkeme Başkanı Yılmaz Çamlıbel, RP'nin 1997 yılı etkinliklerinin saptanması için valilik ve kaymaklıklara gönderilen yazılar ile il ve ilçe milli emlak müdürlüklerine yazılan müzekkerelere yanıt verilmediğini bildirdi.

  Duruşmada söz alan sanık avukatları, eski beyanlarını tekrarladıklarını belirterek, RP'nin 1997 yılı etkinliklerine ilişkin tanık dinletmek istediklerini söylediler. Avukatlar, tanıkların isimlerini mahkemeye bildirdiler.

  ''Gönüllü sanık''

  Duruşma salonunda diğer 36 il başkanı ile sanık sıralarında oturan ve Mardin İl Teşkilatı'ndaki iddialara ilişkin savunma yapmaya kalkan eski RP Mardin İl Başkanı Fehmi Ayanoğlu, 1992 yılından parti kapatılıncaya kadar bu görevde bulunduğunu ve yardım parasını da kendisinin alarak harcadığını belirtti. Başkan Çamlıbel, yapılan işlemlerde ''usulsüzlük'' olmadığını savunan ve konuşmasını sürdüren Ayanoğlu'na, sanık olup olmadığını sordu. Ayanoğlu'nun ''sanığım'' demesi üzerine belgelere bakan Çamlıbel, eski Mardin İl Başkanı'nın sanık olmadığını tespit etti.

  Çamlıbel, Ayanoğlu'nun nezarethaneye alınması için mübaşire polis çağırttırınca, Erbakan'ın avukatlarından, Ankara Barosu Avukatı Mehmet Ener'in müdahale etmek istemesi üzerine de Başkan ''Lütfen, siz avukatı mısınız?'' dedi. Bunun üzerine, Ener yerine oturdu.

  Olaya sinirlenen ve salondaki diğer 36 sanığı dışarı çıkaran Çamlıbel, daha sonra, sanıkların isimlerini tek tek okuyarak duruşma salonuna aldı.

  Başkan Çamlıbel, 6 sanığın salona girince yerlerine oturması üzerine de ''Ben otur demeden, kimse oturmasın. Kalkın ayağa'' diye, bu sanıkları kaldırdı.

  ''Şov yapmayın belge getirin''

  Başkan Çamlıbel, duruşmaya devam etmeden önce, sanık ve avukatları uyardı. ''Ne yapmaya çalışıyorsunuz?'' diyen Çamlıbel, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Bu mahkemede böyle şovlarla, hariçten gelip artistlikle karar alamazsınız. Bana somut, maddi delil getirin. Raporda 'şunlar eksik, şunlar fazla' diye... 'İl başkanıyım' diye biri gelip şov yapacak. 5 sene sıkıyönetim, 6 sene DGM hakimliği yaptım. 25 senelik hakimim. Siyasi olayların içindeyim. Hiç kimse bana şov yapmaya kalkmasın. Bana sadece belge getirin.''

  Çamlıbel'in, sanıkları uyarması ve Ayanoğlu'nun adliye dışına çıkarılarak serbest bırakılmasını istemesinin ardından, bazı sanıklar söz alarak, yaptıkları işlemlerde usulsüzlük olmadığını savundular.

  ''Şark kurnazlığı''

  Duruşmada söz alan Erbakan'ın avukatları Yaşar Gürkan ve Mehmet Ener, Ayanoğlu adına heyetten özür dilerken, Başkan olayı ''Şark kurnazlığı'' olarak değerlendirdi.

  Duruşma, eksik belgelerin tamamlanması, sanık ve avukatlarının tanık dinletme taleplerinin değerlendirilmesi için ertelendi.

  İddianamede, kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan, eski genel başkan yardımcıları Şevket Kazan ve Ahmet Tekdal, eski genel muhasip Abdurrahim Bezci, 71 eski il başkanı ile 4 ilin eski yönetim kurulu muhasip üyelerinin, TCK'nın ''Kamu Kurumunu Dolandırmak'' fiilini düzenleyen 504/7. maddesi ile 2820 sayılı Siyasi Partiler Yasası'nın ''parti defter ve kayıtlarının tutulmaması, tahrifi, defterlerin yok edilmesi veya gizlenmesi'' hükmünü içeren 113. maddesi gereğince 3'er yıldan 8'er yıla kadar ağır hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı