Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kayıp trilyon davasına devam edildi

  Hürriyet Haber
  19.10.2005 - 15:35 | Son Güncelleme:

  Kapatılan Refah Partisi'nin 1997 yılı hazine yardımının sahte belgelerle harcanılmış gibi gösterildiği iddiasıyla Saadet Partisi Genel Başkan Vekili Recai Kutan ve eski milletvekilleri hakkında açılan davaya devam edildi.

  Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davanın bugünkü duruşmasına, tutuksuz yargılanan sanıklar Oğuzhan Asiltürk, Rıza Ulucak ile avukatları ve Fehmi Adak, Musa Demirci, Recai Kutan'ın avukatları ile Maliye Bakanlığı'nın avukatları katıldı.

  Rıza Ulucak'ın avukatı Mustafa Kamalak, siyasi partilerin mali denetleme yetkisinin Anayasa Mahkemesi'nde olduğunu, bu nedenle davanın anayasaya aykırı olarak açıldığını belirterek, davanın reddedilmesini istedi.
  Anayasa Mahkemesi'nin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yoluyla siyasi parti hesaplarını incelemek üzere tahkikat başlatabileceğini kaydeden Kamalak, parti hesaplarının incelenmek üzere Anayasa Mahkemesi'ne gönderildiğini, mahkemenin karar vermeden önce Anayasa Mahkemesi'nin inceleme raporunu beklemesini ve sanıkların beraat etmesini, şayet mahkemenin şüpheleri varsa yeniden bilirkişi heyeti oluşturarak parti hesaplarının incelenmesini talep etti.

  Avukat İsmail Aydost da mahkeme dosyasının Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanmış “yalan yanlış” belgelerden ibaret olduğunu, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hatalı ve eksik karar verdiğini iddia ederek, parti hesaplarının yeniden incelenmesini istedi.

  Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin soruşturma aşamasında hiçbir tanık dinlemediğini, ancak mahkeme kararında bir çok tanığın dinlendiğinin yazıldığını belirten Aydost, partinin iş yaptığı firma yetkililerinin tanık olarak dinlenmesi gerektiğini ifade etti.

  Fehmi Adak'ın avukatı Şeref Malkoç ise Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2002 yılında karar verdiğini, parti hesaplarının ise 2004 yılında tasnif edildiğini, bu nedenle mahkemenin eksik inceleme yaptığını, yanlış karar verdiğini iddia etti.

  Maliye Bakanlığı'nın avukatları da sanık avukatlarının isteklerinin reddedilmesini ve sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

  Dava, sanık avukatlarının araştırılmasını istediği hususların ve incelenmesini talep ettiği belgelerin incelenmesi için ertelendi. 

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı