« Hürriyet.com.tr

Kayıp şehir bulundu

Avustralya’daki Sydney Üniversitesi’nden bir grup arkeolog, Kamboçya’nın balta girmemiş ormanlarında, aktif mayınlarla dolu olduğu bilinen tehlikeli bir rotayı takip ederek 1200 yıllık kayıp bir antik şehri buldu.

Birce BORA / LONDRA
X
Gruba, mayına basarak tek bacağını kaybetmiş eski bir yerli gerilla savaşçısı olan Heng Heap ormanda liderlik etti.
 
Angkor İmparatorluğu tarafından kurulmuş Mahendraparvata adlı antik şehri keşfeden grubunun başında bulunan Damian Evans, şehrin yerini helikopterler yardımıyla yaptıkları bir Lidar taraması sayesinde tespit ettiklerini belirtti.
 
Lidar sistemi yere lazer ışınları yolluyor ve bu ışınların geri yansıma açılarını hesaplayarak zeminde bulunan ve gözle görülemeyen yapıları tespit ediyor.
 
Sydney Morning Herald gazetesine konuşan Evans, "Lidar’ı çalıştırdım ve anında karşımda bir şehrin fotoğrafı belirdi" dedi.
 
Kentin yerinin lazer taramasıyla belirlenmesinin ardından, kurulan bir arkeolog ekibi haritalarında işaretli koordinatlara ulaşmak için nehirleri, dağları ve mayın tarlalarını aşmak zorunda kaldıkları zorlu bir yolculuğa çıktı.
 
Arkeologlar kayıp şehire ulaştıklarında gelişmiş bir kanal sistemi, yollar, insan yapımı mağaralar ve mezarlık olabileceği tahmin edilen kapalı yapılar keşfetti.
 
Bulguların büyük değer taşıdığını söyleyen Evans, "Şehirde yaşayanların tamamen vejetaryen olduklarını ortaya çıkarttık. Et yemiyor oluşları ormanları hızla katletmelerine, sulamaya bağımlı hale gelmelerine neden olmuş. Bu uygarlık bu nedenle yok olmuş olabilir. Yani başka bir deyişle, o kadar gelişmiş bir hayat tarzı benimsemişler ki, zamanla sürdürülemez hale gelmiş" dedi.

Kaynak: Birce BORA / LONDRA

GezginGezgin
Düşler adası: Cunda
YazYaz
Batı Karadeniz'in incisi, Türkiye'nin turizm cenneti oluyor!
GezginGezgin
Amerikan okul otobüsünü tekerlekli hostel yaptılar, dünyayı geziyorlar!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en tehlikeli havaalanları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İstanbul’un birbirinden muhteşem 20 tabiat parkı
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avrupa'nın orta yerinde iki ilginç hayalet kasaba