Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Kayıp iPhone'da 2. raund

  Hürriyet Haber
  07.05.2010 - 10:04 | Son Güncelleme:

  Kayıp iPhone'u ele geçiren ve haberini yapan Gizmodo, baskından sonra harekete geçti...

  Apple ne kadar saklamaya çalışırsa çalışsın, yeni nesil iPhone hepinizin hatırlayacağı gibi internete sızmıştı. Gizmodo'nun son derece detaylı bir şekilde incelediği kayıp iPhone ile ilgili asıl şok ise daha sonradan haberi yapan editör Jason Chen'in evine yapılan polis baskını ile yaşandı.

  Baskında Chen'in bilgisayarına el konuldu ama daha ilk günden Gizmodo bu muamelenin hatalı olduğunu iddia ediyordu. Şimdi ise Gizmodo değil, avukatları söz aldılar ve yapılan baskının usulü hakkında çok ilginç iddialar ortaya attılar.

  Gizmodo'nun avukatlarına göre polisin Chen'e ait hiçbir şeye el koyma hakkı yoktu. Yanlarında getirdikleri resmi arama belgesi değil, sadece bir tanık celbiydi. Bu durumda Chen'in bilgisayarını veya herhangi bilgi vermek bir yana, daveti bile reddetme hakkı bulunuyordu.

  Şimdi ise işler son derece karıştı. Bir basın kuruluşu ile sözleşmesi olması nedeniyle sıradan bir blog yazarı değil, bir basın mensubu olan Chen'in evine, Chen evde olmadığı sırada kapıyı kırarak giren polis, avukatların iddiasına göre yetkilerinin ötesinde davranışlarda bulundu ve usulsüz şekilde toplanan deliller artık kullanılamaz çünkü delilerin güvenilirliği kalmadı.

  Konuyla ilgili olarak California polis departmanı veya adli kurumlar henüz bir yorumda bulunmadılar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı