MUĞLA HABERLERİ

Kayıp Hacının Valizi Ailesini Üzüdü

IHA
02 Ekim 2015 - 18:42Son Güncelleme : 02 Ekim 2015 - 18:43

IHA

Fethiye’den kutsal topraklara giden ve Mina’da çıkan izdihamdan önce kaybolan Türk Hacılardan 72 yaşındaki Turgut Kuru’nun ailesi, Muğla İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, Fethiye Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu ve Datça Müftüsü ve Kafile Başkanı İbrahim Yavuz tarafından ziyaret edildi.
Ziyarette Turgut Kuru’nun kutsal topraklardaki oda arkadaşı 46 yaşındaki Beşir Tahancı ile grup hocası İbrahim Şahan’da yer aldı. Muğla il müftüsü Abdurrahman Koçak ve 1. kafile başkanı olan İbrahim Yavuz, oda arkadaşı Beşir Tahancı , Turgut Kuru’nun odasındaki eşyalarını valiziyle birlikte getirip ailesine teslim etti. Bazı aile fertleri eşyaların teslimi sırasında gözyaşlarını tutamadı.
Mina’da çıkan izdihamdan önce kaybolan Türk Hacılardan 4 çocuk babası 72 yaşındaki Turgut Kuru’nun Fethiye’deki ailesinin endişeli bekleyişi sürerken Kuru’nun ailesini ziyaret eden Muğla İl Müftüsü Abdurrahman Koçak ve Datça Müftüsü ve Muğla’nın 1. Kafile Başkanı İbrahim Yavuz son gelişmeler hakkında bilgiler verdi. Kaybolduğu sırada üzerinde ihram bulunan Kuru’nun eşyaları valizi ve diğer eşyaları ailesine teslim edildi. İl müftüsü Abdurrahman Koçak ‘Turgut Kuru’dan her hangi bir haber alamadık. Umutla bekliyoruz. 1 haftadır hem oradaki arkadaşlarımızla hem de Mekke’deki bölge sorumlularıyla görüşüyoruz. Oradaki sorumluların araştırmaların devam ettiğini ancak bir gelişmenin olmadığını söylediler. Maalesef hayırlı bir haber sunmak şuan elimde değil. Ancak araştırmalara devam ediyoruz. 6 hacımız kayıptı. Bunlardan 4’üne ulaştık 2 tanesinden hayırlı haberleri bekliyoruz. Oradaki ekipte Turgut Kuru’nun resmi ve kimlik bilgileri var. Hastane hastane dolaşıyorlar. Bu yüzden endişe duymayın” dedi.
İl Müftüsü Abdurrahman Koçak: “Hem Mekke’de hem de Cidde’ye kadar olan yakın yerlerdeki hastaneler ve morglar taranıyor. Bu organizasyon içerisindeki tercümanlarımız, doktorlarımız, bölge sorumluları ve ekip görevlilerinin hepsi hastaneleri ve morgları tarıyorlar. İnşallah hastanede çıkar diye umut ediyoruz. Böylece tedavisini olup evine dönebilir” dedi.
Turgut Kuru’nun oğlu Adil Kuru’nun İl Müftüsü Koçak’a tırların içinde bekletilen cesetleri sormasının üzerine Koçak: “Günün yoğunluğu nedeniyle vefat eden 400 kişi sadece İran’ın var. 700 küsur vefat edilen söyleniyor. İran bu rakamın daha çok olduğunu iddia ediyor. O yoğunluk içerisinde yaralanan ve vefat eden hacıların hepsini bir anda ambulansla hastanelere götürmek neredeyse imkansız. Oradaki sıcak havayı da düşününce vefat eden hacıların cesetleri bozulmasın diye tırların içinde buzlar konularak cesetlerin bozulması engellendi” diye konuştu.
Aileyi ziyaret eden Turgut Kuru’nun Mekke’deki oda arkadaşı Beşir Tahancı, “Arafata ikimiz beraber geldik. Şeytan taşlamaya doğru giderken tünellerin girişinde çok yorgun olduğunu söyledi. Başımızdaki hocamız ‘yorgun olanlar kenarda dinlensin arkadan başka hocamız gelecek’ dedi. Orda kalınca bir daha haber alamadık. Kaldığı yer izdihamın yaşandığı yerdi. Ancak izdiham Kuru orda kaldıktan 4-5 saat sonra oldu.Otele ise son gördüğümüz yerden uzaklığı yaklaşık 5 km idi. Odadaki eşyalarını valiziyle getirdik. ” Diye konuştu.
Turgut Kuru’nun oğlu Adil Kuru ise müftülükten yapılan açıklamaları daha önceden bildiklerini belirtti. 1 haftadır bekleyişlerinin devam ettiğini aktaran Kuru, “İyi bir haber bekliyoruz. Gelen yetkililere teşekkür ediyoruz. Babamı en son 21 Ağustos’ta gördüm. Arife günü yaptığımız son konuşmada gayet iyi olduğunu söyledi. Artık her şeye hazırlıklıyız. Yüzde 20 bir ümidimiz kaldı. Yüzde 80 öldüğünü sanıyorum. Bir yoğun bakım ünitesine bağlı yatıyor da olabilir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Kayıp Hacının Valizi Ailesini Üzüdü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2015 tarihinde saat 18 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kayıp Hacının Valizi Ailesini Üzüdü haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:36
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   13:20
  • İkindi
   17:04
  • Akşam
   20:01
  • Yatsı
   21:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı