Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kayıp gazetecinin cesedi bulundu

  Hürriyet Planet
  31 Mayıs 2011 - 16:49Son Güncelleme : 31 Mayıs 2011 - 17:31

  Asya’nın en önemli basın organlarından Asia Times Online’ın Pakistan büro şefi Seyid Salim Şehzad’ın cesedi, başkent İslamabad’ın 200 kilometre uzağında Saray Alemgir’de bulundu.

  Pakistan'ın İngilizce yayın yapan Dawn gazetesi, son olarak Pazar gecesi İslamabad’da görülen Şehzad’ın cesedi üzerinde işkence izleri olduğunu bildirdi.

  Daha önce Şehzad’ın aracının Saray Alemgir’de bulunduğu ve civarda bir de ceset bulunduğu ifade edilmişti. Ancak o sırada cesedin kimliği belirlenememişti.

  Aynı zamanda İtalyan haber ajansı Adnkronos (AKI) için de çalışan Şehzad'ın ağabeyinin cesedin fotoğrafından kardeşini teşhis ettiği ifade edildi.

  Polis yetkilisi Bilal Ahmed, Şehzad’ın cesedinin Mandi Bahuddin yakınlarındaki bir kanalda bulunduğunu söyledi.

  DONANMAYLA İLGİLİ HABERİ TARTIŞMA YARATTI
  Şehzad, ortadan kaybolmadan birkaç gün önce bu ay Karaçi'de bulunan bir donanma üssüne düzenlenen saldırıyla ilgili olarak Pakistanlı deniz subaylarıyla El Kaide arasında çeşitli bağlantılar olduğunu öne süren bir makale kaleme almıştı.

  Neredeyse 10 yıldır Asia Times Online için çalışmakta olan Şehzad’ın kayıp olduğu Pazar akşamı katılması beklenen televizyon programına çıkmayınca anlaşılmıştı.

  ISI ŞÜPHESİ
  Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, Sınır Tanımayan Gazeteciler ve İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi kuruluşlar Pakistanlı yetkililere, ellerinde bulunan Şehzad’ın yeriyle ilgili bilgileri en kısa zamanda açıklamaları çağrısı yapmıştı.

  İnsan Hakları İzleme Örgütü temsilcisi Ali Dayan Hasan ise Daily Times gazetesine dün yaptığı açıklamada, “güvenilir kaynaklar”dan edindikleri bilgiye göre Şehzad’ın Pakistan İstihbarat Servisi’nin (ISI) elinde olduğunu söylemişti.

  ISI iddiaları reddederken, Şehzad’ın aile üyeleri de Asia Times Online’a yaptıkları açıklamada, Şehzad’ın ISI tarafından gözaltında tutulduğuna inandıklarını, gazetecinin “güvende olduğunu ve 48 saat sonra serbest bırakılacağını” belirtmişti.

  Şehzad daha önce birçok kez, Pakistan’ın ulusal çıkarlarına ya da imajına zarar verebilecek haberler yazdığı gerekçesiyle ISI tarafından uyarılmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı