Gündem Haberleri

  Kayıp El Cezire muhabiri İran’a gönderildi

  El Cezire
  11.05.2011 - 17:45 | Son Güncelleme:

  Suriye’de yaşanan olayları yerinde izlemek için bu ülkeye giden ve günlerdir kendisinden haber alınamayan El Cezire muhabiri Dorothy Pervez’in İran’a sınır dışı edildiği öğrenildi.

  İran, ABD ve Kanada vatandaşı olan Pervez, 29 Nisan’da Şam Havaalanı’na inmiş, o günden sonra kendisinden haber alınamamıştı.

   

  Suriyeli yetkililerden daha önce El Cezire’ye yapılan açıklamada, Pervez’in Şam’da tutulduğu ve serbest bırakılacağı ifade edilmişti.

   

  El Cezire sözcüsünün bugün yaptığı açıklamada, Pervez’in Tahran’da tutulduğuna dair elde bilgiler olduğu belirtildi.

   

  Sözcü, “İranlı yetkililerden bilgi almak, Dorothy’e ulaşmak ve serbest bırakılmasını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. 29 Nisan’da Doha’yı terk ettiğinden beri kendisinden haber alamadık, durumuyla ilgili çok kaygılıyız” dedi.

   

  Suriye’nin Washington’da bulunan büyükelçiliğinden dün yapılan açıklamada ise Pervez’in süresi geçmiş bir İran vizesiyle Suriye’ye yasadışı giriş yapmaya çalıştığı ve ardından İran’a iade edildiği ifade edildi.

   

  Suriyeli yetkililer Pervez’in 1 Mayıs tarihinde “İran konsolosu eşliğinde Caspian Havayolları’nın 7905 numaralı uçağıyla Tahran’a gönderildiğini” söyledi.

   

  İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, 2 Mayıs’ta El Cezire’ye yaptığı açıklamada Pervez’in yerini bilmediğini ifade ederek, Suriyeli yetkililerden konuyla ilgilenmelerini istedi.

   

  Pervez’in ailesi de gazetecinin serbest bırakılması için çağrı yaptı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı