Dünya Haberleri

  Kayıp denizaltıyla ilgili flaş gelişme

  Hürriyet Haber
  01.12.2017 - 11:42 | Son Güncelleme:

  Arjantin açıklarında kaybolan askeri denizaltıdaki mürettebatı bulmak için 2 haftadır süren çalışmalar sonuç vermedi. Kurtarma operasyonu sona erdi.

  Arjantin donanmasına ait kayıp denizaltı tüm aramalara rağmen bulunamadı. Arjantin donanma sözcüsü Enrique Balbi, aramaların sona erdiğini açıkladı. Balbi, “Tüm çabalara rağmen denizaltının yerini tespit etmek mümkün olmadı” dedi. Balbi, denizaltı mürettebatının kurtarılmasına yönelik operasyonun sona erdiğini, denizaltıyı bulmak içinse çalışmalarını sürdüreceklerini açıkladı.

  ŞNORKEL SİSTEMİ

  44 mürettebatı olan ARA San Juan adlı denizaltıyla 15 Kasım’dan beri iletişim kurulamıyordu. Denizaltıdaki oksijenin mürettebata 1 hafta yeteceği ifade edilmişti. Denizaltının şnorkel sistemiyle yüzeyden hava çekebileceğini söyleyen uzmanlar, ancak bunun için denizaltının çok derinde kalmamış olması gerektiğini söylemişti.

  Kayıp denizaltıyla ilgili flaş gelişme
  Arjantin donanma sözcüsü Enrique Balbi

  PATLAMA TESPİT EDİLDİ

  Ayrıca, denizaltının kaybolduğu bölgenin yakınlarında bir patlama tespit edilmişti. Patlamanın denizaltı ile son temastan 3 saat sonra yaşandığı açıklanmıştı. Arama çalışmalarına aralarında ABD’nin de olduğu 18 ülke destek vermişti.

  Kayıp denizaltıyla ilgili flaş gelişme

  34 YIL ÖNCE DONANMAYA KATILDI

  Denizaltıyla son irtibat, 15 Kasım'da, Patagonya sahillerine yaklaşık 432 kilometre uzaklıktayken kurulmuştu. Alman yapımı ARA San Juan, 34 yıl önce donanmaya katılmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı