ANKARA HABERLERİ

Kayıp bir kent ortaya çıkıyor

Kemal ÇELEN/DHA
06.07.2012 - 00:00Son Güncelleme : 06.07.2012 - 09:48

GÜDÜL’e bağlı Çağa Beldesi Çağabey Mahallesi Sarıkaya Mevkii’nde başlatılan kazılarda bir kayıp kent daha bulundu.

Kemal ÇELEN/DHA

Ortaya çıkarılan kalıntıların kilise ve bölgenin piskoposluk merkezi Mnizos şehri olduğu tahmin ediliyor.
Çağa Beldesi’nde 2003 yılında yapılan kazı çalışmalarında Roma hamamı olduğu belirtilen kalıntıların M.S. 400. yıllara ait olduğu düşünülüyor.

Kilise bulundu

Kültür Bakanlığı’nın mali desteği ve Çağa Belde Belediyesi’nin katkılarıyla Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Melih Arslan başkanlığında kazı çalışmaları başlatıldı. Kazı çalışmalarında ilk verilere göre M.S. 4. ve 5. yüzyıllara ait olduğu söylenen kiliseye ait yapıya rastlandı. Roma hamamı olduğu söylenen kalıntının kilise olduğu, var olduğu bilinen hamamın da kazılar sonrasında ortaya çıkarılacağı belirtildi. Beldede sürdürülen kazılarda elde edilen ilk verilere göre yapıtın erken hristiyanlık dönemine ait bir kilise olduğu ve kalıntıların piskoposluk merkezi Mnizos’a ait olabileceği belirtildi.

KAYIP KENT BULUNDU / WEBTV

Ayasofya ile yaşıt

Ayaş-Beypazarı karayoluna 500 metre uzaklıkta bulunan bölgede üç arkeolog ve 13 işçi ile kazı çalışmaları devam ediyor. Ayasofya ile aynı tarihlerde yapıldığı tahmin edilen yapının 20 metrelik alan içersinde oval planlı kilise olduğu, binanın 3-4 metresinin ayakta bulunduğu, kubbesinin ve üst yapı tonozların çöktüğü, 3600 metrekarelik bir alanın da bu yapıya ait olabileceği şu an elde edilen bilgiler arasında bulunuyor. 300 dönümlük sit alanının ortasında bulunan kilisenin, şehrin merkezi de olabileceği açıklandı.

Önemli bir merkez olacak

Çağa Belde Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın kazı çalışmaları ile ilgili şunları söyledi:
“Bu sene başlanan kazı çalışmalarında daha önce hamam olduğu düşünülen yapının kilise olduğu ortaya çıktı. Kazının ardından bölgemiz Ankara’nın, en önemli turizm merkezlerinden biri olacak. Ortaya çıkacak yapıları orijinal şekliyle restore edip, dünya turizmine kazandırmak niyetindeyiz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kayıp bir kent ortaya çıkıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Temmuz 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kayıp bir kent ortaya çıkıyor haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı