Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kayıp askerlerinizi arıyoruz

  Hürriyet Haber
  25 Ekim 2007 - 14:47Son Güncelleme : 25 Ekim 2007 - 17:00

  ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza, haber alınamayan 8 askerin serbest bırakılması için Türk ve Irak hükümetleriyle ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

  Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi 17. Toplantısında konuşan Bryza, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bugünkü konuşmasında terör örgütü PKK ile ilgili sözlerine atıfta bulunarak, PKK'nın bütün bu bölge için problem oluşturduğunu ifade etti.

  Bryza, ABD hükümetinin Hakkari'deki son olaylardan dolayı "dehşete düştüğünü" belirtti ve şehit ailelerine "en derin taziyelerin" sunulduğunu belirtti.

  "Askerlerin serbest bırakılması için Türk ve Irak hükümetleriyle elimizden geleni yapıyoruz" diyen Bryza, PKK terör tehdidini yok etmek için birçok taahhütte bulunduklarını ve bunda ciddi olduklarını kaydetti.
  Bryza şöyle konuştu: "Bu sözleri yerine getirmeliyiz. Üzerinde çalışıyoruz. Hem Türk, hem de Irak hükümetiyle işbirliğimizde daha iyi bir performans sergilediğimizi düşünüyorum. Evet biliyorum, somut sonuçlar üretmeliyiz. Bu sonuçlar Karadeniz toplumunun da çıkarınadır. Türkiye demokratik reformlarda 150-160 yıllık bir tecrübeye sahip. Bir model değil, Müslüman çoğunluğa sahip nüfusuyla laik bir demokrasinin örneğidir."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı