Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kayıp 9 kişi için gıyabi cenaze namazı kılındı

  Ömer KOÇ- Sıtkı GÖNEN/AFŞİN (Kahramanmaraş), (DHA)
  18 Şubat 2011 - 15:26Son Güncelleme : 18 Şubat 2011 - 15:36

  Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde kömür üretim sahasında meydana gelen heyelanda toprak altında kalan 9 kişi için Afşin ve Elbistan'da cuma namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı.Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde kömür üretim sahasında meydana gelen heyelanda toprak altında kalan 9 kişi için Afşin ve Elbistan'da cuma namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı.

  KAHRAMANMARAŞ’ın Afşin İlçesi’ndeki Afşin- Elbistan B Termik Santrali’ne kömür sağlayan Çöllolar Kömür Sahası’ndaki göçük altında kalan 9 kişi için Elbistan ve Afşin’de gıyabi cenaze namazı kılındı. Afşin’deki cenaze namazına işçi yakınları ve aileleri hükümeti protesto etti.

  Çöllolar Kömür Sahası’nda 6 Şubat’ta meydana gelen göçükte 51 yaşındaki Yaşar Alkaya, 10 Şubat’taki ikinci göçükte ise 33 yaşındaki Ruşen Demir öldü, Jeoloji mühendisi Halil Tatlı, makine mühendisi Cuma Yıldırım, maden mühendisi Nail Yılmaz, makine operatörleri Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, dozer operatörü Adnan Demir, topografçı Tuğran Gökhan ve drenaj işçisi Aydoğan Polat ise toprak altında kaldı.

  Yaklaşık 50 milyon metreküp toprak kaymasının yaşandığı alanda halen devam eden arama kurtarma çalışmasına rağmen bulunamayan ve hayatlarından umut kesilen kayıp 9 kişi için Elbistan ve Afşin’de İlçe müftülüklerinin organizesiyle birçok camide gıyabi cenaze namazları kılındı. Elbistan Müftülük Camii’nde kılınan cenaze namazına Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan, Elbistan Belediye Başkanı Ak Partili Durmuş Küçük, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Daire Başkanı Ahmet Çelik, işçi yakınları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

  YAKINLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLENDİ

  Elbistan Müftüsü Ramazan Tolan’ın gıyabi cenaze namazını kıldırmasının ardından 9 işçi için dualar edildi. Cenaze namazına katılanlar namazın ardından işçi yakınlarıyla kucaklaşıp başsağlığı dileklerinde bulundu.

  Cenaze namazına katılan işçi yakınlarından maden mühendisi Nail Yılmaz’ın ağabeyi İsmail Yılmaz, olayı duyar duymaz aile olarak Karabük’ten hemen geldiklerini belirterek, "Korkunç bir olay. Tek dileğimiz cenazelerin çıkarılması. Kardeşimizi alıp mezarına defnetmeyi istiyoruz. Hepsi de aş, iş peşindeyken şehit oldular. Aile olarak perişanız ve elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz"dedi.

  Muhsin Koşan’ın kardeşi Mühmani Koşan ise çok üzgün olduklarını belirtirken, toprak altında kalanların bir an önce çıkarılıp cenazelerinin kendilerine teslim edilmesini istedi. Koşan, "Öncelikli düşüncemiz 9 kişinin toprak altından çıkarılarak ailelere teslim edilmesidir. Tabi varsa ihmal, ihmali olanların en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz. Bununla alakalı da aile olarak girişimlerimiz olacak. Ailelerimizi teselli etme adına şimdiye kadar hep ’bir şey olmuştur rabbim korumuştur’ diye söyledik. Allah’tan ümit kesilmez ama gerçekçi de olmak lazım. Başbakan’dan, bir an önce 9 kişinin çıkartılıp ailelerine teslim edilmesini istedik. Bütün ailelerin öncelikli talebi bu. En azından soğuk yüzünü görelim, yattığı yeri bilelim" diye konuştu.

  ’AKP AFŞİN’DEN DEFOL’

  Afşin’deki cenaze namazı ise gergin geçti. TBMM Başkanvekili ve Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Afşin Belediye Başkanı Ak Partili Fazlı Aydoğan ve İl Müftüsü Bekir Gülce’nin de katıldığı gıyabi cenaze namazı Afşin Ulu Camii’nde kılındı.

  Namaz sonrasında Pakdil, işçi yakınlarına başsağlığı dilediği sırada bir grup ’AKP hükümeti Afşin’den defol’ sloganlarıyla Pakdil’i ve Ak Parti hükümetini protesto etti. Bazılar ise kalabalığa hitaben ’Siz burada boş boş durun adamlar Afşin’i sattı’ diye bağırdı.

  Protestocu gruba namaza katılan bazı vatandaşlar müdahale ederek olay çıkarmamaları telkininde bulundu. Polisin de araya girdiği protesto büyümeden grup dağıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı