"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kayınvalidemin pasaklılığı beni deli ediyor

Ben çok titiz bir kadınım. Kayınvalidem ise temizliğe hiç önem vermiyor. Onun evinde kaldığımız zaman bu duruma tahammül edemiyorum.

Merhaba Güzin Abla, sana daha önce de mektup yazdım ama cevap alamadım, artık gerçekten cevap bekliyorum. Çünkü çok zor durumdayım. Evliyim ve mutluyum. Ufak tefek problemler oluyor tabi aramızda. Ama önemli değil.
Benim için en önemli sorun titizlik. Ben aşırı titiz biriyim. Kayınvalidem ise temizliğe hiç önem vermeyen bir kadın. Biz eşimle Doğu’da ve şehir dışında çalışıyoruz.
Bayramlarda ve hafta sonları kayınvalidemde kalıyoruz. Evi o kadar pis ki anlatamam. Tahammül edemiyorum. Bu durum eşime karşı bile ters davranmama neden oluyor. Kayınvalidem genel anlamda iyi biri. Ama evin pisliği beni çok mutsuz ediyor. Banyodaki havlu kirlenmiş olsa dahi, değiştirmek aklına bile gelmiyor. Yerler çok pis. Mutfak fayansları, lamba yağ içinde. Peki ben bu durumda ne yapacağım? Kıyısından köşesinden temizlik yapıyorum ama olmuyor, yetişemiyorum. Lütfen bana bir çözüm söyleyin.
Rumuz: Didemce

*** Sevgili kızım, aşırı titizlik, hele senin gibi bu tür bir sorunu öfke ve mutsuzluk kaynağı haline getirmek aslında senin bilinçaltında bir yerlerde bir sorunun olduğunu, mutsuz ve tatminsiz olduğunu gösteriyor.
Her şeyden önce bu ev kayınvalidenin evi. Tamam sizin de zaman zaman orada kalmanız, evin senin dediğine göre çok pis olması nedeniyle, seni rahatsız edebilir. Ancak madem bu kadar titizsin, kayınvalidenin temizlemeye gücü olmadığını düşünerek, arada bir ya kendin temizlik yaparsın ya da sen yetişemiyorsan, bir yardımcı hanım tutarsın, evin temizliğini yaptırırsın. Banyodaki havluları, sen gittiğinde değiştirir, kendine ve eşine ayrı birer havlu götürürsün mesela. Sen de rahat edersin, kayınvaliden de sana dua eder, eminim.
Ancak, eğer sen kendi evinde de aşırı temizlik merakındaysan, eşinin bu durumdan pek de hoşnut olduğunu sanmıyorum. Dünyada bunları dert etmemek için o kadar çok neden var ki, kızım. Allah ciddi bir dert vermesin. Kendini biraz olsun rahat bırak, her şeye bu kadar takılma. Çünkü bu aşırı temizlik merakının, tıbbi açıdan bakıldığında, takıntı olduğunu bilmelisin. Gerekirse bir uzmandan yardım da alabilirsin hatta. Sen de rahat edersin, yakınların da...

Bugüne kadar hiç kimseden elektrik alamadım

Merhaba abla, ben 20 yaşında bir genç kızım. Aslında bugüne kadar hiç kimseden doğru düzgün elektrik alamadım. Ne sevdim ne de sevildim. Bu durumdan çok sıkıldım, kimde en ufak bir sıcaklık hissetsem, sonu hep hüsranla bitti.
Bir süredir sadece 2-3 kez gördüğüm ama hayran kaldığım biri var. Onu uzun zamandır görmemiştim ve arıyordum. Çalıştığı yerden ayrılmıştı. Ondan hiç haber alamamıştım. ışte yine hüsran, derken ona Facebook’ta rastladım. Adını bile bilmiyordum. Ama ortak bir hocamız varmış. Sizce şimdi ona internetten mesaj atmalı mıyım? Ya da ne yazmamı önerirsiniz?
Rumuz: Umutsuz

Sevgili kızım, eğer hep böyle hayallerin peşinde koştunsa, elbette sonu hüsranla biter. Ve sen doğru düzgün bir ilişki kuramamaktan yakınırsın. ışte bence bu da bir hayal... Çünkü sadece birkaç kez gördüğün, adını bile bilmediğin biriyle, sanki gerçek bir ilişki yaşamışsın gibi, hüsrandan söz ediyorsun. Belki o genç adam senin varlığından bile habersiz.
Ancak istersen bir şansını dene, ona mesaj at, kendini tanıt. Hatta bir fotoğraf bile yolla. Belki o da seni hatırlar. Hiç değilse Facebook’tan arkadaşlık edersiniz. Sonrası ise yine sana kalmış, devam ederse, sana ilgi gösterirse ne iyi ama ilgi göstermezse, yine hayal kırıklığına uğrama sakın. Çünkü ortada sadece bir hayal ve bir umut var o kadar...
X