"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kayınvalidem çok kaprisli

Güzin Abla

İstanbul'dan H.

SEVGİLİ Güzin Abla, 23 yaşında bir buçuk yıllık evli bir kadınım. Eşimle çok iyi anlaşırız ama, evliliğimin başından beri ailemin baskısıyla kayınvalide ve kayınpederimle aynı evde oturmak zorunda kaldık. O dönemde boyun eğmiştim ama daha sonra bunun ne kadar hatalı olduğunu anladım. Kayınvalidem çok sinirli ve kaprisli bir kadın. Hatta inanmayacaksınız ama, oğlunu benden kıskanıyor diyebilirim.

Bunu birkaç kez kocamla konuşmayı denedim ama, belki yanlış anlaşıldım ya da yanlış bir zamanda konuştum, beni dinlemedi. ‘‘O annedir, ne dese ne yapsa haklıdır. Ona karşı gelme, üzülme’’ dedi. Ama ben kendimi kendi evimde hissetmiyorum. Bu yüzden evden soğudum. Kayınvalidem her şeyimize karışıyor. Şimdi bir de üstelik hamileyim. Artık kesinlikle başka eve çıkmak istiyorum ama eşime nasıl söz geçireceğimi bilemiyorum. Ona duygularımı anlatabilecek miyim?

SEVGİLİ Kızım, ‘‘ev ev üzerine olmaz’’ derler. Bu bir gerçek ama, seninki eşine söz geçirme sorunundan çok, biraz da maddiyata dayanan bir sorun besbelli. Eşinin kazancının iyi olup olmadığını bilemiyorum, ama sanırım onların yanında oturmak zorunda kalmanız biraz da para sorunu.

Unutma ki, kiralar korkunç yüksek. Bir evin elektriği, suyu, yakıt parası, artı mutfak masrafı, giyim kuşam parası bir kişinin omuzlarına yüklenebileceği şeyler değil artık. Sen de çalışmadığına göre, bir de üstelik şimdi aileye bir bebek de katılacağına göre, bu masrafları eşin tek başına kaldırabilecek mi? Belki ailesinin yanına sığınmış olmak onun da pek hoşuna gitmiyordur ama, adamcağız ne yapsın? Seni çok iyi anlıyorum, kayınvalidenin oğluna pek düşkün olması da mümkün. Bazı erkek annelerinin gelinlerine eziyet bile ettiklerini görüyorum.

Ama, eğer eşinin durumu müsait değilse, onun başının etini yememelisin. Bir süre daha sabretmelisin. Belki zamanla eşinin kazancı, yeni bir ev açacak, yeni bir hayat kurabilecek düzeye ulaşır. Ya da sen çalışabilecek duruma gelir, ona katkıda bulunursun. Şu anda bunu yapamadığına göre, eşinin dediği gibi kayınvalidene saygılı davran, sorun yaratmamaya, onunla zıtlaşmamaya bak. Eşini seviyorsan, biraz fedakarlık etmelisin.

FAKS: 0212 677 04 21

X