"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kayınbiraderim galiba bana AŞIK oldu

Sevgili Güzin Abla, uzun zaman oldu sana yazmak isteyeli ama bu bilgisayar işini öğrenmem zaman aldı.

İnan sabah gazeteyi alınca önce senin köşeni açıyorum o kadar güzel ve rahatlatıcı ve samimisin ki okurken seninle karşılıklı konuşuyor gibiyim. Sen bilgili görgülü ablamsın. Eksikliğini her zaman duyduğum teyzem gibisin. Sana o kadar ihtiyacım var ki; belki de bana kızacaksın ve eminim bir yandan kızarken de beni anlayacaksın. Ben 27 yaşında yeni evli bir kadınım. Kadınım demeye alışamadım çünkü 8 ay önce evlendim. Eşim uzaktan akrabam; çok yakışıklı çok iyi eğitimli bir kişi. Ben liseden ayrılmak zorunda kalan, aslında çok çalışkan, iyi bir öğrenciydim. Okuyamadım nedeni çok uzun hikaye. Aslında eşimi severek evlenmedim ama evlenince sevdim; gayet iyi geçiniyoruz, durumu da çok iyi... Köklü bir ailesi ve 6 katlı aile apartmanı var. Ben evlenirken beni uyardılar; "Kaynana, görümce, elti kayınço bir arada, aynı apartmanın içinde çok zor", diye ama ev çok güzel, bakımlı, büyük. Üstelik yemekler kaynanamda yeniyor. Bu nedenle rahatım.

"İşte bak, ne güzel; ne derdin var, keyfine bak" diyeceksin ama derdim bambaşka benim. Kayınbiraderim yani kayınçom dediğim eşimin kardeşi bana aşık oldu galiba. O üniversite mezunu, iş arıyor ve genelde evde oturuyor. Sürekli bize gelir, benimle TV izler gibi yaparken beni seyrettiğini yakaladım birkaç kez. Bir laf etmem yakışık almaz. O benden 6 yaş küçük. Ama çok büyük duruyor, yapılı biri. Temizlik yaparken yanıma sokulur, "Yardım edeyim" diye bana dokunup, değmeye çalışır. Hep bacaklarıma bakar, tedirgin oldum artık pijama giyiyorum ama fayda yok. Kaynanam "Yukarı gel" diye çağırıyor onu. "Git" desem ayıp. Ama gitmiyor. Geçen gece eşim kahveye gitti. Baktım hemen "Çay var mı" diye geldi, gözünü bana dikti, bakıyor. Ablacığım "Şeytana uyar mı" diye korkuyorum, bir yandan da birisi bir şey hissedecek diye ödüm kopuyor. Ama sana itiraf edeyim, en kötüsü o gelmeyince özlüyorum. Galiba kardeşçe bir duygu bu ama, yine de bu ilgisinden hoşlanır oldum. Kaynanam bazen gülüyor, şakayla karışık, "Bak ablan seni evlatlık alacak" diyor. Eltim de "Senin kardeşin mi, yoksa kocanın mı" diyor. Yani herkes kardeş gibi düşünüyor ama biliyorum ki, kayınçom pek kardeş gibi bakmıyor bana. Şimdi söyle, işler sarpa sarmadan ne yapayım? Bunları kimseye söyleyemem, inan güvenmem herkese.

RUMUZ: ŞAHİKA

Genç bir kadın olarak çevrende dönüp duran, sana baygın gözlerle bakıp ilgi gösteren bu genç adamın, (sanırım onu yakışıklı da buluyorsun) etkisinde kaldığın anlaşılıyor. Ancak kızım, bu çok yanlış. Her genç kadın sevmek, sevilmek ister. İlgiye hasrettir ama bu çok tehlikeli. Sana yakışmaz. Ona "Git demem yakışık almaz" diyorsun ama, aslında kalmasını istiyorsun; bu olmadı işte... Bir iş bulup çalışsa bu mesele kökünden çözülecek eminim, iş yerinde kendine uygun bir hanım bulacaktır ama şimdiden onu kendinden uzaklaştırmalısın.

Ailemi hırçınlık yapıp üzüyorum kendime engel olamıyorum

Sevgili Güzin Abla, ben bir çıkmazdayım; aileme karşı istemeden bağırıp çağırıyorum, onların kıymetlerini bilmiyorum. Oysa onlar beni hiç kırmıyor, incitmiyorlar bile. Ama ben ne anneme yardım edebiliyorum ne de aileme güven verebiliyorum; gece başımı yastığa koyduğumda içim acıyor, ben niye böyle yapıyorum, diye üzülüyorum. Biz 3 kardeşiz; iki ağabeyim var onlar bile üstüme o kadar düşüyorlar ki, fazla olduklarını düşünüyorum. Ben daha 17 yaşındayım ve kız çocuğuyum. Belki ondan bu kadar düşüyorlar üzerime. Ama ben bugüne kadar onları üzecek bir şey yapmadım. Tek yaptığım asileşip tersleniyorum, sonra da üzülüyorum. Yoksa ben onları üzmek, incitmek istemiyorum. Sinirlerime hakim de olamıyorum. Sizce ne yapsam düzelirim; onları kaybetmek istemiyorum benim en büyük hazinem ailem, her şey yerine geliyor ama aile gelmiyor. Herkes ailesinin kıymetini bilsin.

RUMUZ: ÜZGÜNÜM ANNE

Sevgili kızım, yaşın her şeye isyan yaşı... Kendini beğenmeme, ailene karşı gelme, arkadaşlarına uyum sağlayamama yaşı... Bu isyanlar, bu terslikler bitecek merak etme ama biraz sabırlı olmalısın. Sanırım ailen de bu sabrı yeterince gösteriyor. Bu arada zaman çok kötü, bunu bizim ailelerimiz de bize söylerlerdi ama bugünleri görselerdi ne yaparlardı bilmem. Bu yüzden ailenin baskısını hoş görmelisin.
X