DİYARBAKIR HABERLERİ

Kayhan'dan CHP'li Günaydın'a yanıt

AA / Ensar Özdemir
19.02.2015 - 14:23Son Güncelleme :

YEREL HABERLER DİYARBAKIR

AA / Ensar Özdemir

DİYARBAKIR (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü görevinden milletvekilliği aday adaylığı için istifa eden Mustafa Kayhan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın'ın, TBMM’de yaptığı bir konuşma ile ilgili açıklama yaptı.

Kayhan, Günaydın'ın meclis konuşmasında, kendisinin ve Diyarbakırlı üst düzey yöneticilerin doğum yerlerine dikkat çektiğini belirtti.

Günaydın'ın, "1980 yılına ait hayvan sayıları ile günümüz hayvan sayılarını mukayese ettiğini, hayvan sayılarındaki düşüşün sebebini AK Parti hükümetinin tarım politikaları olarak gösterdiğini ve milletin hafızasıyla alay ettiğini" savunan Kayhan, şunları kaydetti:

"Resmi tarım sayımı 1984 yılında yapılmıştır. Bu sayıma göre 12 milyon 400 bin olan büyükbaş hayvan sayısı, yüzde 22’lik bir düşüşle 2002 yılında 9,8 milyona, manda sayısı ise aynı yıllarda 544 bin baştan yüzde 77'lik azalışla 121 bin başa, küçükbaş hayvan sayıları ise 53 bin 500 baştan, yüzde 40’lık bir düşüşle 31 bin 900 başa düşmüştür. Bu düşüş sürecinin tamamı AK Parti hükümetlerinin öncesi dönemdir. Bugün itibariyle büyükbaş hayvan sayımız 14 milyon 122 bin, küçükbaş hayvan sayımız ise 41 milyon 462 bin başa ulaşmıştır."

Açıklamasında Günaydın'ın, bir Diyarbakırlının genel müdür görevinde olmasını hazmedemediğini ileri süren Kayhan, şöyle devam etti:

"Bugün yaşadığımız bir çok sorunun fikir babası olan CHP’nin grup başkanvekilliği görevini yürüten kişiye göre 'bir Diyarbakırlının Genel Müdür olması olağandışı bir durum olarak değerlendirilmiştir.' Üstlenci, ayrıştırıcı ve ötekileştirici CHP zihniyetinin esiri olan bu zavallıyı ifadelerinden dolayı kınıyor, zamanın ruhunu anlaması için adalet ve eşitliği içselleştiren birilerini yanında bulundurmasını ve her günün sabahında kendisine demelerini tavsiye ediyorum. Ancak bu şekilde mental körlülüğünü aşabileceğini ve evrensel değerler ile tanışabileceğini düşünüyorum. Adalete ve eşitliğe inanan herkesi bu tekçi ve ötekileştirici bakış açısını kınamaya davet ediyorum."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Kayhan'dan CHP'li Günaydın'a yanıt hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Şubat 2015 tarihinde saat 14 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kayhan'dan CHP'li Günaydın'a yanıt haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:35
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  12:23
 • İkindi
  14:53
 • Akşam
  17:08
 • Yatsı
  18:40
Sayfa Başı