ANKARA HABERLERİ

Kaybolmaya yüz tutan meslekler Ankara’da bir araya geliyor

Hürriyet Haber
12.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Bakır işlemeciliğinden keçeciliğe ağaç oymacılığından nalbantlığa kadar pek çok el sanatının giderek sayıları azalan ustaları yarın Ankara’da düzenlenecek sempozyumda bir araya geliyor.

Hürriyet Haber

BAKIRA, demire, ahşaba can vererek onları birer sanat eserine dönüştüren usta ellerin öyküleri bir sempozyumda işlenecek. Keçecilikten ağaç oymacılığına, nalbantlıktan semerciliğe kadar 83 ustanın hikayelerinin aktarılacağı Uluslararası Geleneksel El Sanatı Ustaları Sempozyumuna gelecek 26 usta da sergiler açacak.

Gazi Üniversitesi Türk El Sanatları Araştırma Uygulama Merkez Müdürü Doç. Dr. Feriha Akpınarlı, sempozyumla ilgili bilgi verirken, 13-15 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan sempozyuma Türkiye’deki 42 üniversitenin yanı sıra, Azerbaycan, İran ve Kazakistan’dan bilim adamlarının katılacağını söyledi.

83 el sanatı ustası

El sanatı ustalarının daha önce hiçbir sempozyumda konu edilmediğini aktaran Akpınarlı, sempozyum kapsamında 83 bilim adamının 83 el sanatı ustasını tanıtacağını ifade etti. Yıllardır el sanatları konusunda Anadolu’da araştırma yaptığını anlatan Akpınarlı, Şanlıurfa’da el sanatlarını geliştirme projesini yürüttüğünü, burada da gözlemlerinin olduğunu belirtti. El sanatları konusunda isim sahibi olan bu ilde dahi bazı el sanatlarının unutulmaya yüz tuttuğunu dile getiren Feriha Akpınarlı, bazı ustaların da küskün olduklarını söyledi.

Geçen yıllar içindeki izlenimleri nedeniyle el sanatlarının daha da fazla unutulmaması için bir sempozyumu hayata geçirmek için çalışma başlattıklarını ifade eden Akpınarlı, bilim adamlarının bildirilerini değerlendirdiklerini ve sonuçta 83 ustanın hayat hikayesinin sempozyumda işlenmesi yönünde karar verdiklerini kaydetti. Bu ustalar arasında bugün hayatta bulunmayanların sayılarının az olduğunu belirten Akpınarlı, 26 ustanın da Ankara’ya davet edildiğini söyledi. Akpınarlı, Başkent’e konuk olacak bu ustaların sempozyum kapsamında hem öykülerinin işleneceğini, hem de ustaların sergiler açacaklarını bildirdi.

Yüzünü güldüreceğiz

Akpınarlı, bakırcılık, semercilik, nalbantlık, dokumacılık, oyacılık, ağaç oymacılığı, kuyumculuk, gümüşçülük, halıcılık, çömlekçilik, hamut, saraçlık, yemenicilik, bastonculuk, kilimcilik, minyatürcülük, tezhiplik, tombakçılık, saraciye, telkari, süslemecilik gibi ustalık dallarının sempozyum kapsamında ustaların öyküleriyle birlikte tanıtılacağını kaydetti.

Sempozyumda işlenecek bildirileri saptarken mümkün olduğu kadar farklı konuların ele alınmasına dikkat ettiklerini anlatan Akpınarlı, 23 farklı konudaki ustanın sunulacak bildirilerde hayat hikayelerinin paylaşılacağını söyledi. El sanatlarının tanınması için farklı kurum ve kuruluşların da çaba sarf ettiğini dile getiren Akpınarlı, Anadolu Sigorta’nın “Bir Usta Bin Usta” adlı reklam filminin de bunun en güzel örneklerinden olduğunu, bu reklam filmini görünce çok mutlu olduklarını belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kaybolmaya yüz tutan meslekler Ankara’da bir araya geliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı