« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kaybettiğimiz maçtan sonra da mutluyuz

Hollanda futbolunun ünlü kulübü Ajax’ın düzenlediği Aegon Future Cup’ı izlemek için önceki hafta sonu Adidas’ın davetlisi olarak Amsterdam’daydık.

Levent KULU/lkulu@hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Altyapısıyla meşhur Ajax’ın De Toekomst (Gelecek) isimli Gençlik Akademisi yetenekli genç oyuncuları profesyonel seviyeye hazırlama işlevini görüyor. Bünyesinden Cruyff, Bergkamp, Rijkaard, Kluivert gibi yıldız isimleri çıkarmış Ajax’ın sırlarını akademinin başkanı Jan Olde Riekerink ve Ajax Teknik Direktörü Frank De Boer’den dinledik.

Jan Olde Riekerink (Ajax Gençlik Akademisi Başkanı)

60 gönüllü gençleri izliyor

Bir Ajax oyuncusunu başka oyuncular arasından rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Oyuncularımızı teknik, taktik ve oyun anlayışı yönünden geliştiriyoruz. Aynı zamanda koordinasyon ve esnekliğe yardımcı olacak judo, jimnastik gibi temel eğitimlerle atletik yetiştiriyoruz. Tam zamanlı çalışan üç profesyonel ve 60 gönüllüden oluşan bir scout (arama tarama) ekibimiz var. Gönüllüler hafta sonları değişik yaş gruplarından takımları seyrediyor. Avrupa’da oyuncular kazanmaya ya da kaybetmeye değil kendilerini geliştirmeye odaklanıyor. Biz kaybettiğimiz maçlardan
sonra da mutlu olabiliyoruz.

Frank De Boer (Ajax Teknik Direktörü)

Beş yılda büyük oyuncular çıkar

Aegon Future Cup’taki maçları izledim. Altyapıdaki oyuncularımızın hepsi A takımda oynamaya aday. Belki başkalarının göremediklerini de görürüm diye düşünüyorum. Eğer futbolcu altyapın güçlü değilse ve iyi organize olamazsan parayı bastırıp dışarıdan oyuncu almak zorundasın. Doğru antrenör tercihleriyle kulüpler gençlerin becerilerini geliştirmeye ağırlık verirse 5-6 yıl içinde bu genç yetenekler büyük oyuncu olarak karşınıza çıkacaktır. İşte o zaman önce Türk futbolcular sonra da Türk kulüpleri Şampiyonlar Ligi’nde
fark yaratabilir.

FRANK DE BOER’E SORDUK...

-Sizi ileride tekrar Galatasaray’da görebilir miyiz?
- Sadece dört aydır buradayım ve çok mutluyum. Her gün yeni bir şeyler öğreniyorum, çok iyi bir teknik ekibe sahibiz ve bana çok yardımcı oluyorlar. Belki ilerleyen yıllarda mümkün olabilir.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler