"Ünal Özüak" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ünal Özüak" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ünal Özüak

Kaybedenler Kulübü

BİZİMKİLER annelerinin (ligi) dizinin dibinden bu sene de ayrılamadı. ‘AB Kaybedenler Kulübü’ne üçü asıl üye kaydını yaptırdı, biri askıda.

Atilla İlhan’ın kadınlara dair lafını şöyle uyarladım: Öyle kulüplerimiz vardı ki Avrupa’da hiç olamadılar. Hangileri bunlar; Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Anadolu Efes. Neden peki? Ortak bir payanda kaymaları var: Teknikten anlayan idari manejerleri yok. Tüm ipler koçların eline kalmış. Koç merkezli olmuşlar. Yönetimler ile koçların arasında köprü yok. Yönetimler işler kötü gidince koçları kovarak sorumluluğu üzerlerinden attıklarını sanıyor. “Var olmaz mı hiç” dediğinizi duyar gibiyim. Evet ama ‘var’ olanların; mesela Kemal Dinçer’in, Murat Özyer’in, Engin Özorhun’un da kalibreleri müsait değil. Bu saydıklarımın hiçbiri yerli yabancı koçların gözlerinin içine bakarak: “Hocam yanlış yapıyorsun” diyebilecek teknik donanım ve otoriteye sahip değil.

KÖPEKSİZ KÖYDE AT OYNATMAK

MEYDANI boş bulan koçlar da istedikleri gibi at koşturuyor. Örnekliyeyim: Fenerbahçe’de; Pandoranın Kutusu açılsa yerli oyuncuların Pianigiani’nin naifliğinden yararlanarak, nasıl sabatojla dibini oydukları; yerine Erdoğan Ertuğrul’u koydukları ortaya çıkar. Kemal Dinçer ve Nedim Karakaş seyrettiler veya komplonun parçası oldular. Beşiktaş’ta Erman Kunter ‘Evde tek başına’. Barış Hersek dururken Cemal Nalga’yı alıyor. Dasic ve Jerrels’ı keyfi gönderip Minard acaibini alıyor. Hâlâ Christhoper’dan keramet bekleyip duruyor. Kim ona karışacak, yol gösterecek? Abdullah Sözer mi? Güldürmeyin Allah aşkına!. FEDA edip maaşları kotaramıyor daha...

MONŞERLER DE BAMBAŞKA

G.SARAY’da Lutfi Arıboğan tüm basketbolcu geçmişine rağmen şubeye takılmıyor anlaşılan. Murat kardeşimiz ise ‘iyi ve efendi çocuktur’ ama çok iyi bir istatistikçi yardımcı koçtan ileri geçemedi. Mahmuti ve bu yıl da Ergin Ataman tüm sorumluğu sonuna kadar kullandılar. Netice ortada: Cimbom Euroleague dışında!. Eurocup’ta bu yıl dünya sonuncusu takımlara elenerek çeyrek finale kalamadı. Sakatlıklar, şansızlık vb.tamam da, herkes şansını da kendi yaratır bir yerde. Şimdilik iyi gidiyor gibi gözüken Anadolu Efes de elindeki pahalı ve değerli kadroya en ters basketbolu inatla oynatan Oktay Mahmuti’ye fena halde ihtiyacı olan ‘teknik ve pisikolojik’ desteği verebilecek Allah’ın tek bir kulu yok. ‘Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar’ demeye ve kadere razı olmaya devam...

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI