Dünya Haberleri

  Kaybedeni olmayan seçim

  Hürriyet Haber
  25.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yugoslavya'da secimler sonrası iki tarafta galibiyetini açıkladı. Muhalefet galibiyetini sokaklara dökülerek kutlarken, Devlet Başkanı Miloşeviç'in sözcüsü seçimleri kendilerinin kazandığını açıkladı.

  Ancak yönetimi süresince takındığı faşist tutum nedeniyle ülkesini felakete sürükleyen Sırp kasabı Slobodan Miloşeviç'in Yugoslavya seçimlerini kaybettiği tahmin ediliyor. Sonuçları hazmedemeyen Miloşeviç ve yandaşları kendi zaferlerini ilan etmesi kimseyi inandırmadı.

  İki tarafında kendisini seçimlerin galibi ilan etmesi karmaşaya neden olsada batı başkentlerinde Miloşeviç'in kaybettiğine kesin gözüyle bakılıyor. Sonuçların açıklanmasının ardından Yugoslavya Başbakanı Momir Bulatoviç, istifasını sundu.

  Yugoslavya'daki seçimlerde galibiyet bekleyen muhalefet ile hükümet yetkililileri, seçim sonrası şenlik ve kutlamaları başlattı. Başkent Belgrad'daki Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan binlernce Belgrad'lı, devletin kurduğu büyük sahnenin önünde halk şarkıları dinlemeye başladı.

  Belgrad meydanlarını herhangi bir olaya karşı çok sayıda polisin denetlediği görüldü. Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'in Sosyalist Partisi, oyların yüzde 44'ünü aldıklarını ve kendilerinin seçimlerin galibi olduklarını açıkladı. Sosyalist Parti'den bir yetkili, yaklaşık 9 bin sandığın 2478'inde sayılan oyların yüzde 44'ünü Miloseviç'in, yüzde 41'ini de aldığını söyledi.

  Aynı iddiada bulunan Muhalefet de, iktidar gibi kendi adayı Kostunica'nın önde olduğunu açıkladı. 18 partiden oluşan Demokratik Sırp Muhalefeti'nden bir sözcü, sandıkların yüzde 45'inden çıkan oyların yüzde 57'sini muhalefetin, yüzde 33'ünü Miloseviç'in aldığını öne sürdü. Federal Seçim Komisyonu ise şimdiye dek hiçbir açıklama yapmadı.

  Miloşeviç tartışılmaz değil

  Yugoslavya'da yapılan Devlet Başkanlığı seçimine muhalefetin adayı olarak katılan Vojislav Kostunica, seçimleri "halkın zaferi" olarak değerlendirdi. Kostunica, seçimlerle ilgili oy sayımı sürerken, partisinin başkent Belgrad'daki karargahında yapılan basın toplantısında, "Bu halkın zaferi" diye konuştu. Muhalefetin başkan adayı Kostunica, ilk gayrı resmi sonuçları değerlendirirken, ikinci turun olası gözüktüğünü söyledi ve "Bu da bizim için zafer demektir. Miloseviç tartışmasız otorite değil" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı