Gündem Haberleri

  Kaybeden temiz siyaset

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN / ANKARA
  11.08.2014 - 01:42 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Seçimin kaybedeni demokrasi ve temiz siyasettir. Seçimin kazananı çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ile HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş” dedi. Anket firmalarının seçmeni sandıktan uzaklaştırdığını savunan Kılıçdaroğlu, Demirtaş’ı Türkiye’yi kucaklayan söylemi ve üslubu nedeniyle de kutladı. Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarını Hürriyet’e şöyle değerlendirdi:

  SEÇMEN SANDIKTAN UZAKLAŞTIRILDI

  AKP’nin ilan ettikleri anketlere rağmen gelip dayandığı yer belli. Devletin tüm olanaklarını kullandılar. Anket şirketlerini devreye soktular. O şirketlerin en büyük işlevi de seçmeni demoralize ederek sandığa gitmeme konusunda etkilemek. Bundaki amaçlarına ulaştılar. Bu seçimin galibi Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş. Türk siyaseti İhsanoğlu ile yeni bir figür, aktör kazanmıştır. Bu da çok önemli bir kazanımdır. Seçimin kaybedeni ise demokrasi ve temiz siyasettir. Türkiye’de ilk kez bu kadar şaibeli bir isim Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacaktır. Eşit koşullarda bir seçim yapılmamıştır. Erdoğan devletin tüm olanaklarını kullanmıştır, devletin kasasını kendi kasası gibi kullanmıştır, kişisel ikbalinin emrine koymuştur. Eşit olmayan koşullarda bir seçime gidilmiştir, bütün bunlara rağmen geldikleri yer bellidir.

  YARILAN FAY HATLARI

  Bu seçim süreci içinde toplumu bölme, ayrıştırma gibi bütün çirkin yollara da başvurulmuş; etnik kimlik, inanç üzerinden siyaset yapılmıştır. Yarılan fay hatlarını yapıştırmak bu saatten sonra çok zordur. Erdoğan ne kadar yumuşak bir dil kullanırsa kullansın geçmişte dile getirdiği ve toplumu ayrıştıran söylemlerini bu toplum unutmayacaktır.

  YAPTIĞIMIZ YARIN ANLAŞILACAK

  Kılıçdaroğlu açısından seçim sonucu şudur: Seçime girdik, ortak bir aday gösterdik. Bununla demokrasi açısından çok önemli bir adım attığımızı düşünüyoruz. İlk kez 14 siyasi parti bir aday üzerinde uzlaştı. Bu bir araya geliş demokrasi için uzlaşma kültürüne en güzel örnektir. Bunun kıymeti bugün olmasa da yarın çok iyi anlaşılacaktır. Bu durum, CHP ve diğer partilerin demokrasiye katkısıdır.

  DEMİRTAŞ’I KUTLAMALI

  Bu seçim vesilesiyle Selahattin Demirtaş konusuna özellikle değinmek istiyorum. Demirtaş, Türk siyasetine güzel bir üslup kazandırdı. HDP’nin halkın düşündüğünden farklı olduğunu ortaya koymaya çalıştı. Türkiye’yi kucaklayan söylemi ile demokrasiye katkı yaptı, bunu çok önemsiyorum. HDP için bir bölge değil, Türkiye partisi imajı çizdi, bu konuda önemli adımlar attı. O nedenle kendisini kutlamak gerekiyor. Siyasete mizahı getirmek çok önemlidir, rakibi ile ironi yapmak çok önemli. Demirtaş bunu başardı.

  Seçim eşitsiz koşullarda geçti

  KILIÇDAROĞLU, oyunu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte evinin yakınındaki Arjantin İlköğretim Okulu’nda, 4121 numaralı sandıkta kullandı. Kılıçdaroğlu, “Sandığa gidip oyunu kullanan bütün yurttaşlara şükranlarımı sunuyorum. Halkın tercihlerine saygı duyacağız. Seçim herkesin bildiği gibi çok zor ve eşitsiz koşullarda geçti” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı