Dünya Haberleri

  Kayan kadınları

  hurriyet.com.tr
  10.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cunta rejiminden kaçarak komşu ülke Tayland'a sığınan Kayan kadınlarını (Zürafa kadınlar) bu ülkede de korkunç bir son bekliyor. İnsanlık dışı işkence ve aşağlanmalara dayanamayan kadınlar sonunda isyan etti.

  İSYAN EDEN KAYAN KADINLARI

  Myanmar'ın dağ köylerinde yaşayan Kayan kadınları, cunta rejiminden kurtulmak için komşu ülke Tayland'a sığınıyor. Tayland ilk zamanlarda kadınlara kucak açarak, kamp kurmuş. Ancak turistlerin bu kadınlara ilgi göstermesi üzerine, turizmle geçinen ülke bu kadınların turistlere gösterildiği hayvanat bahçeleri kurmuş. Kadınlar burada egzotik danslar da sergiliyor. 

  Turizmciler kadınların sergilendiği bu yerlerden çok para kazanmaya başlayınca onları zorla alıkoymaya başladı. Hergün hayvanlar gibi gösterilmekten bıkan kadınlar isyan etti. Şimdi Taylandlı turistlerin tek korkusu, kayan kadınların isyanının dalga dalga yükselerek bütün tatil bölgelerini sarması. İsyanı bastırmak için kadınlara şiddet uygulanıyor.

  Dünyanın en uzun boyunlu kadınları olarak bilinen Kayan kadınları Myanmar'da yaşıyor.

  Boyundaki halkalar altı ile üç parçadan oluşuyor. İlk parça 5-8 yaşları arasında takılıyor. Çenenin altına konulan destek sürtünmeyi önlüyor. Daha sonraki parçalar yaş ilerledikçe ekleniyor. Uzmanlar bu kadınlarda boynun uzamadığını, halkanın omuzları zamanla aşağıya doğru iterek bir tür boyun uzaması gerçekleştirdiğini belirtiyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı