Kayak yapmanın maliyeti futbolu beşe katlıyor

Hürriyet Haber
13 Aralık 2009 - 14:16Son Güncelleme : 13 Aralık 2009 - 14:16

Profesyonel bir Futbolcu çıktığı bir futbol maçında 800 liralık malzeme kullanırken, bir Kayakçı'nın kullandığı malzemelerin değeri 4 bin lirayı buluyor.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Spor Malzemeleri Online Satış Mağazası www.spormarketim.com'un Genel Müdürü Kemal Mertli, kış sporlarını yapmanın diğer spor dallarına göre daha maliyetli olduğunu bildirdi.

Head, Umbro, Arena, Jack Wolfskin markalarının Türkiye distribütörü olduklarını ve kendilerine ait yedi perakende spor mağazası ile Türkiye genelinde 400'e yakın bayilerinin olduğunu dile getiren Mertli, kayak yapmak için kullanılacak aksesuarların fiyatlarının, diğer tüm spor dallarında kullanılacak aksesuarların fiyatlarından yüksek olduğunu belirterek, bu sporu yapmak için bir Kayak Merkezi'ne de bütçe ayırmak gerektiğini ve bütün bu maliyetler düşünüldüğünde en pahalı spor dalının kayak olduğunu söyledi.

Kayak yapmak için en azından Bağlama, Baton, Kayak Botu ve Kayak Takımı'ndan oluşan standart bir malzeme paketine ihtiyacın olduğunu dile getiren Mertli, bu malzemelerin toplam değerinin ortalama 800 lira olduğunu, ancak standart bir paketle bu sporun yapılmasının zor olacağını belirterek, “Bunlara ek olarak bazı malzemelere daha ihtiyacınız var. Bunların da değeri 400 lira civarında. Zor şartlarda yapılan bir spor olduğu için korunaklı bir kıyafete de ihtiyacınız var. Bunun değeri ise 800 lira civarında. Ayrıca, kayak yapmak için gideceğiniz Kayak Merkezi için ulaşım, konaklama gibi masrafları da düşündüğümüzde bu sporu yapmanın maliyeti 4 bin lirayı buluyor” diye konuştu.

Futbolcuların kullandığı malzemelerin ise diğer spor dallarına göre daha ucuz olduğunu anlatan Mertli, bir profesyonel futbolcunun kullandığı malzemelerden formanın değerinin 90 lira, kramponlarının 400 lira, tekmeliğin 70 lira, futbol topunun da 200 lira civarında olduğunu söyledi.
Mertli, basketbol için gerekli olan malzemelerin de fiyatlarının ucuz olduğuna dikkati çekerek, “Basketbol'da da maliyetler futbola göre biraz daha fazla... En ucuz malzeme futbol malzemesiyken sanırım bütün spor dalları içerisinde en çok kazanan futbolcular. Zaten Türkiye'de futbol çok sevildiği için, bu sporu yapanların sponsor bulması diğer branşlara göre daha kolay olduğundan masrafları büyük ölçüde karşılanıyor” ifadelerini kullandı.

NBA OYUNCULARI, NIKE'IN SATIŞLARINI ARTIRIYOR

Kemal Mertli, Kayak'tan sonra malzemeleri en pahalı olan spor dallarının outdoor sporları ve tenis olduğunu belirterek, outdoor sporlarının son yıllarda çok yaygınlaşmaya başladığını söyledi.

Özellikle dağcıların kullandıkları çadır, uyku tulumu ve çanta gibi malzemeler düşünüldüğünde bu sporun da pahalı bir spor dalı olduğunu dile getiren Mertli, Tenis'te de amatör malzemelerin ucuz olduğunu, ancak profesyonel malzemeler kullanıldığında tenis oynamanın da maliyetinin yüksek olduğunu vurguladı.

Mertli, spor malzemelerinde fiyatları genellikle büyük firmaların belirlediğine dikkati çekerek, kişilerin özellikle satış sonrası hizmetlere çok önem verdiğini ve bu imkanı da büyük firmalarda bulduğunu ifade etti.

Futbol ayakkabıları pazarında Nike ve Adidas'ın üstünlüğü olduğunu anlatan Mertli, outdoor sporlarında da Jack Wolfskin'in “kalitesi ve dayanıklılığı” nedeniyle fiyat bazında diğer markaların üstünde olmasına rağmen, kendisine özel büyük bir müşteri kitlesi olduğunu belirtti.
Basketbol ayakkabıları satışlarında ise Nike'in önde gittiğini dile getiren Mertli, bunda Amerikan Ulusal Basketbol Ligi (NBA) oyuncularının tercihinin genellikle Nike olmasının etkili olduğunu söyledi.

Mertli, kondisyon aletlerinde de Voit'in, yüzme sporunda kullanılan malzemelerde ise Arena ve Speedo markalarının üstünlüğü olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı