Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kayak merkezlerinde son durum

  A.A
  20.01.2011 - 14:05 | Son Güncelleme: 20.01.2011 - 14:05

  Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinde kar kalınlıkları Erciyes'te 108, Palandöken'de 95, Kartepe'de 60, Uludağ'da 52, Atabarı'nda 35, Hazarbaba'da 30, Karacağ'da 20 santimetre olarak ölçüldü. Kartalkaya'da ise kar kalınlığı 1 metre 25 santime düştü.

  Kar sıkıntısı yaşanmayan Erciyes Kayak Merkezi'nde kar kalınlığının bu sabah 108 santimetre olduğu bildirildi. Kayak Evi yetkilileri, havanın açık olması nedeniyle hafta sonunda çok sayıda kişinin Erciyes'e gelmesinin beklendiğini kaydetti.

  Öte yandan Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen 1. Etap Çocuk-1 ve Çocuk-2 Alp Disiplini kayak yarışmaları 21-23 Ocak tarihleri arasında Erciyes Kayak Merkezi'nde yapılacak.

  Yarışmalara çeşitli bölgelerden toplam 280 sporcu katılacak.

  PALANDÖKEN

  Palandöken Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 95, Bayraktepe'de ise 25 santimetreye ulaştı.

  Rusya, Ukrayna, Japonya, Kore, Bulgaristan, Slovakya ve Amerika'dan gelen turistler, Kayak Merkezinde kayak yapmanın keyfini yaşıyor.

  Normal kar kalınlığı 25 santimetre, yapay kar çalışmasıyla birlikte 95 santimetreye ulaşan Palandöken Kayak Merkezi'nde Vadi, 22 nolu, HallPass ve Snowstar pistlerinde kayak yapılabiliyor.

  KARTALKAYA

  Önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Kartalkaya'da 1,5 metre olan kar kalınlığı, lodos ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava koşulları nedeniyle 1 metre 25 santimetreye kadar düştü.

  KARTEPE

  Samanlı Dağları'nın zirvesinde bulunan Kartepe'de kar kalınlığı 60 santimetre olarak ölçüldü.

  Marmara Körfezi ve Sapanca Gölü'nün aynı anda seyredilebildiği eşsiz bir manzaraya sahip olan Kartepe, son kar yağışlarının ardından kayak severlerden yoğun ilgi görmeye başladı.

  Uzunlukları 400 ila 3500 arasında değişen 12 kayak pisti bulunan Kartepe'ye gelen yerli ve yabancı turistler, hem kayak yapmanın keyfini yaşıyor hem de tatlı su kaynaklarının aktığı ormanda yürüyüş yapıyor.

  ULUDAĞ

  Uludağ Meteoroloji İstasyonundan alınan bilgiye göre, geçen hafta sonunda hafif şekilde etkili olan yağışla birlikte “oteller bölgesi”nde kar kalınlığı 52 santimetreye ulaştı. Hava sıcaklığının gündüz 2, gece ise eksi 2 derece olduğu Uludağ'da, Pazar günü hafif kar yağışı bekleniyor.

  HAZARBABA

  Elazığ'daki Hazarbaba Kayak Merkezi'nde hafta içinde kar yağışı yaşanmaması nedeniyle kar kalınlığının 30 santimetreye düştüğü belirtildi. Yetkililer, kar kalınlığındaki düşüşün kayak yapmaya engel olmadığını, hava şartlarının kayağa uygun olduğunu belirtti.

  Bin 300 metre uzunluğundaki telesiyej ve kayak pisti bulunan merkezde kayak malzemelerini kiralama imkanı bulunuyor. Konaklamanın bulunmadğı merkezde,
  ilçe öğretmenevi hizmet veriyor.

  KARACADAĞ

  Karacadağ Kayak Merkezinde kar kalınlığının 20 santimetre civarında ölçüldüğü, kar kalınlığının kayak yapmaya uygun olduğu ifade edildi.
  Konaklama tesislerinin bulunmaması nedeniyle sadece Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır gibi çevre il ve ilçelerden günübirlik gelen kayakseverlerin hafta sonunda merkeze ilgi gösteriyor.

  SAKLIKENT VE DAVRAZ

  Antalya yakınlarındaki Saklıkent ile Isparta'daki Davraz kayak merkezlerine, son dönemde kar yağmamasına rağmen, pistlerin kayak yapmaya müsait olduğu bildirildi.

  Antalya'ya 50 kilometre mesafedeki Saklıkent Kayak Merkezi İşletme Müdürü İsa Alemdar, pistin üst kesimlerde 40, alt bölgelerde ise 5 santimetre kar bulunduğunu kaydederek, pistlerde karın sıkıştırılmış olması nedeniyle rahatlıkla kayak ve snowboard yapılabildiğini belirtti.

  Isparta'ya 30 dakika, Antalya'ya 2 saat mesafedeki Davraz Kayak Merkezinde de ikinci telesiyejin bulunduğu kısımda kayak yapılabildiği ifade edildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı