Kaya gibi sağlamız evvel Allah endişemiz yok

Turan YILMAZ - Hasan TÜFEKÇİ/ANKARA
18.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Tayyip Erdoğan, "felaket tellalları"nın bütün gayretlerine rağmen Türkiye’nin, dünyanın güçlü ekonomilerinin çok ağır yaşadığı kriz dalgalarını en az etkiyle atlatacağını savundu. Erdoğan, "Bütün olumsuz gelişmelere rağmen kaya gibi sağlam duran bir Türkiye var" dedi.

Yolsuzluk iddialarına da sert tepki veren Erdoğan, tek tek icraatlarını sıralayarak, "Yolsuzluklara bulaşmış bir iktidarı bunları yapabilir mi?" diye sordu. Erdoğan, partisinin dünkü il başkanları toplantısında şu mesajları verdi:

En asgari etki

Yaşadığımız küresel kriz, Türkiye’nin adım adım ilerleyerek yakaladığı istikrarın önemini göstermiştir. Türkiye’nin kazanımlarının ne kadar sağlam bir zeminde olduğunu da gösteriyor. Felaket tellallarının bütün gayretlerine rağmen dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerinin çok ağır yaşadıkları kriz dalgalarını Türkiye en asgari etkiyle atlatıyor.

Tekere çomak sokmayın

Dünyaya entegre olan bir ekonomiye mutlaka etkileri olacaktır, çünkü dünya birbirine her yönüyle bağlı. Biz de zaten hiç etkilenmeyeceğimizi söylemedik. Bu etkilerin en az hasarla atlatılabileceğini söylüyoruz. Bunun şartı istikrar, moral, paniğe kapılmamak, dünyada ne yaşanırsa yaşansın işleyen hiçbir tekere çomak sokmamak.

Herkes dikkatli olmalı

Herkes dikkatli olmalı, sorumluluğunu layıkıyla taşımalı. Yapıcı eleştirileri dinliyoruz, gerekli olan her şeyi gecikme olmaksızın yapıyoruz. Bu ülkenin istikrarını, kalkınma heyecanını, geminin içinde olan herkes için ortak bir hayati bir sorumluluk görüyoruz.

Hiçbir endişemiz yok

Deniz ne kadar dalgalı olursa olsun biz bu gemiyi o güvenli limana taşıyacağız. Hiçbir endişemiz, kaygımız yok. Tabii birileri zorla ’böyle bir endişe var’ diye bize kabul ettirmeye çalışıyor. Böyle bir endişenin olmaması için her önlemi alıyoruz, evelallah yok diyoruz. Krizleri aşmak adına dalgalı denizde az da olsa bir yol alma tercümemiz var.

Özel sektör tecrübeli

Özel sektörümüzün de böyle bir tecrübesi, birikimi var. Ben Türkiye’nin ekonomik olarak bu süreçten sapasağlam çıkacağına, kriz yorgunu bir tablodan çok önemli roller oynayacağına inanıyorum. Yeter ki suçlu aramak yerine çözüme odaklanalım.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı