Gündem Haberleri

  Kavşaklarda geçiş hakkı

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kavşağa yaklaşan sürücüler, kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamak, dikkatli olmak, ilk geçiş hakkına sahip araçların önce geçmesine imkan vermek zorundadır. Ayrıca bütün sürücüler genel bir kural olarak, geçiş üstünlüğüne sahip araçlara bu hakkı tanımak zorundadırlar.

  Trafik polisi veya trafik işaret levhası ya da ışıklı trafik işaret cihazları bulunmayan kavşaklarda: Bütün sürücüler doğru geçmekte olan tramvaylara, doğru geçen tramvay hattı bulunan karayoluna çıkan sürücüler bu yoldan geçen araçlara, bölünmüş yola çıkan sürücüler, bu yoldan geçen araçlara, tali yoldan ana yola çıkan sürücüler ana yoldan gelen araçlara, dönel kavşağa gelen sürücüler, dönel kavşak içindeki araçlara, bir mülkten çıkan karayolundan gelen araçlara, ilk geçiş hakkını vermek zorundadır.

  MOTORSUZ ARAÇLAR

  Kontrolsüz kavşaklarda motorsuz araç sürücüleri motorlu araçlara, motorlu araç sürücüleri ise sağdan gelen araçlara ilk geçiş hakkını vermek zorundadır. Kavşağa gelen sürücüler, kavşak giriş ve çıkışlarında kurallara uygun olarak karşıya geçen yayalara, geçiş hakkını vermek zorundadır. Işıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akımı kendisini kavşak içinde durmaya zorlayacak veya diğer doğrultudaki trafiğin geçişine engel olacak ise sürücü kavşağa giremez. Sürücüler görevli kişi veya ışıklı trafik işareti ile yönetilen kavşakları kısa zamanda geçmek zorundadır. Sürücülerin buralarda gereksiz olarak yavaşlamaları, durmaları, araçtan inmeleri veya araçların motorlarını durdurmaları yasaktır. Aksine bir işaret yoksa bütün kavaşlarda araçlar ray üzerinde hareket eden taşıtlara geçiş hakkını vermek zorundadır.

  Konuk Yazar

  Hüseyin Kızık (Trafik Denetleme

  Şube Müdürü)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı