Kavi: Teknolojide dışlanmış ülkeyiz

Hürriyet Haber
15.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DÜNYA üzerindeki ülkelerin teknoloji üreten, teknolojiyi taklit eden ve teknolojiden dışlanmış olan ülkeler olarak üçe ayrıldığını belirten İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Hüsamettin Kavi, ‘‘Bugün 2 milyar insan teknolojik açıdan dışlanmış bölgelerde yaşıyor. Bizim nerede olduğumuz telaffuz etmek istemiyorum, ama Türkiye maalesef bu grubun içinde yer alıyor’’ dedi. Kavi, ‘‘Türkiye üçüncü dünya ülkesi olmamalıdır’’ çağrısı yaptı.

İSO, TÜBİTAK ve Globus Dergisi tarafından düzenlenen ‘‘Bilgi Teknolojileri ve Yeni Ekonomi Zirvesi’’nde konuşan Kavi, Türkiye'yi ‘‘dünkü Amerika'ya’’ benzetti. Kavi, şöyle devam etti:

‘‘Amerika tarihinin en büyük ekonomik gelişmesini son üç yıldır yaşadı. Enflasyon düştü işsizlik oranı azaldı. Yeni ekonomi istihdamın yüzde 10'unu, ekonomik büyüme de üçte birini oluşturuyor. Türkiye bir dönüm noktasında.’’

Zirveye Dünya Gazetesi ve Globus Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Osman Arolat, TÜBİTAK Başkanı Prof. Namık Kemal Pak, OECD Enformasyon Bilgisayar ve İletişim Komitesi Başkanı John Dryden, Yunanistan Milli Araştırma Vakfı Başkanı Prof. Ion Siotis katıldı.

HANTAL BÜROKRASİ

Kavi, bilgi ve iletişimdeki gelişmenin önündeki en büyük engelin Türkiye'deki hantal bürokrasi olduğunu söyledi. Radyonun 50 milyon kullanıcıya 38 yılda, TV'nin 13 yılda, internetin ise 5 yılda ulaştığını belirten Kavi, bugün ekonomide ve işdünyasında çağın getirdiği elektronik olanakları kullanmanın zorunlu hale geldiğini vurguladı.

OECD Enformasyon Bilgisayar ve İletişim Komitesi Başkanı John Dryden de, yakında bütün firmaların internet firmaları haline geleceğini ya da firma kalmayacağını öne sürdü. Bütün işletmelerin yakında yeni ekonomi şirketleri haline geleceğini belirten Dryden, dijital teknoljinin ekonominin bir parçası olduğunu söyledi.

Koç: Devlet herkesi internete bağlasın

KOÇ Holding Yeni İş Geliştirme Koorditörü ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, devletin her vatandaşa internet bağlantısı vermesi gerektiğini söyledi.

Bilgi Ekonomileri ve Yeni Ekonomi Zirvesi'nin ikinci oturumunda konuşan Ali Koç, devletin, mal ve hizmet mobilitesi için karayollarını geliştirdiği gibi, yeni ekonomide var olabilmek için her vatandaşa şimdilik 10 megabitlik erişim hakkı sağlaması gerektiğini öne sürdü. Japonya'yı örnek gösteren Koç, ‘‘Japonya bunu gerçekleştirmek için anayasal çalışmaları başlatmış durumda’’ dedi. Ali Koç, Turgut Özal'ın 1986 yılında bütçenin yüzde 30'unu haberleşme ve ulaşıma ayırmasını örnek göstererek, ‘‘Şimdi de yeni bir yapılanma şart’’ dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı