Kavi:"Talep tamamen durdu"

Hürriyet Haber
19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.12.2000 - 00:01

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi, Türkiye'nin 10.5 ayda katettiği yolu, yapılan kaza ile geri gittiğini söyledi. Kavi, talebin tamamen durduğunu ve pekçok fabrikanın bayram iznine erken girdiğini vurguladı

Kavi, 2000 yılının artıları arasında yer alan faiz düşüşü ile elde ettiklerini, son 3 haftadaki krizle sistemin geri aldığını bildirdi.

Büyüme hedeflerinin aşıldığını, ancak orada da hata yapıldığını belirten Kavi, "Büyümeyi hedef gibi gördük ama büyümenin istikrarı nasıl sağlanır bunu unuttuk. Üretimle istikrar sağlanır ama ithalatta büyüdük. İthalata yeşil ışık yakarsanız, cari işlemler açığı 5 milyar dolardan 10 milyar dolara gider, bize borç verenler de paralarını alıp çekerler" dedi.

Kaza geçirdik

Türkiye'nin 10.5 ayda kattedilen yolu, yolun sonuna gelirken yapılan kaza ile geri gittiğini savunan Kavi, şöyle devam etti:

"Yokuşu tam tırmandık, araba geri kaydı. Geldiğimiz yolu geri gittik. Bunun nedeni, hükümetin koalisyon ortaklarının tamamının bütünüyle katılımının sağlanmadığı bir program olması. İkincisi, programa toplum ortak edilemedi. Toplumun ortak edilmediği programlarda böyle kazalarla uğranması kaçınılmaz. Türkiye'nin fikir zenginliğine ihtiyacı var."

Hüsamettin Kavi, 2001 yılına ilişkin görüşlerini açıklarken de, girilen yeni süreçte faiz yükünün inanılmaz boyutta olduğunu vurguladı.

Talebin tamamen durduğunu, pekçok fabrikanın bayram iznine 1 hafta, 10 gün önceden başladığını dile getiren Kavi, 2001'e böyle bir tablo ile girileceğini kaydetti.

Yeni yılda yeni bir stratejiyi ortaya koyma gereği bulunduğunu belirten Kavi, dış ticaret açığı 22 milyar dolara giderken, sebeplerinin doğru analiz edilmesi, ithalata ilişkin tedbirlerin, ihracata ilişkin desteklerin ne olacağını çok kısa sürede tartışılması ve karar verilmesi gerektiğini vurguladı.

Kavi ayrıca, mutlaka aylık hedefler konulması gereğine işaret ederek, "Aylık hedefleri olmayan Türkiye, yıllık hedeflerini gerçekleştiremez. Ekonomik hedefler ve iş hedefleri ortaya konulduktan sonra, 2001'e çok daha büyük ümitle bakmak mümkün" dedi.

1 No'lu madde ekonomik ve sosyal konsey

Türkiye'nin gündemindeki, asgari ücret, sosyal güvenlik, ihracat, ithalat, AB, yapısal reformlar gibi pekçok konuya işaret eden Hüsamettin Kavi, şöyle devam etti:

"Türkiye bunları küçücük küçücük masalarda ayrı ayrı çözmeye çalışıyor. Yanlış olan bu. Dar alanda meseleleri çözmenin bize getireceği birşey yok. Türkiye eğer doğruyu bulmak istiyorsa, çözüm üretmek istiyorsa, 1 No'lu madde Ekonomik ve Sosyal Konsey yasa tasarısını yenileyecek, AB normlarına uygun olarak getirecek."

Genelge ile kurulmuş bir konseyin sorunları çözemeyeceğini belirten Kavi, tüm tarafların üyesi olduğu bir çatının kurulması gerektiğini vurguladı.

Hüsamettin Kavi, "Türkiye'nin stratejik hedeflerini ortaya koyması lazım. Türkiye'nin 2000 yılında başaramadığı en önemli konu, programa toplumu ortak edemedi. Toplumun fikirlerinden yararlanamadı. Sonuçlarını da hep beraber yaşamak zorunda kalıyoruz" dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı