Gündem Haberleri

  Kavgaya TGC el koydu

  Hürriyet Haber
  31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kışkırtma ve dayanaksız suçlamalar yapmayın

  TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Galatasaray-Arsenal maçının ardından yapılan bazı yayınlar nedeniyle yaptığı açıklamada, ‘‘Basın, kışkırtıcılıktan ve dayanaksız suçlamalardan uzak durmalı’’ uyarısında bulundu.

  TGC'nin açıklamasında, Galatasaray-Arsenal maçı öncesinde Kopenhag'da çıkan üzüntü verici ve kabul edilemez olaylar nedeniyle bazı gazeteciler arasında ‘tartışma ve eleştiri sınırını aşan suçlayıcı yayınlar’ yapıldığını görüldüğü belirtilerek, konunun dün toplanan TGC Basın Senatosu'nda görüşüldüğü kaydedildi.

  Açıklamada, ‘‘Bir yandan, olaylarda bazı gazetecilerin kışkırtıcılık yaptığı iddiaları ortaya atılmakta, öte yandan da eleştiri sınırlarını aşan suçlamalara rastlanmaktadır. Hatırlatmak isteriz ki, sorumlu yayıncılık açısından kuşku uyandıracak yayınlardankaçınılmalı; öte yandan hiçbir gazeteci hiç kimseye ve elbette meslektaşlarına karşı belgeye, kanıta dayanmayan suçlamalar yapmamalıdır’’ denildi.

  TGC Yönetim Kurulu'nun, ‘bu tür yayınların, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nin bazı maddeleri çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği kanısında olduğu' vurgulanan açıklamada, sözkonusu bildirgenin ‘Gazetecinin Temel Görevleri ve İlkeleri’ bölümünün 3. maddesi hatırlatıldı.

  OLAYIN TAKİPÇİSİ

  Söz konusu olayın netliğe kavuşması için, bilgi ve belgeleri araştırmak üzere TGC'nin gerekli çalışmaları yapmayı uygun gördüğü bildirilen açıklamada, elde edilecek bilgi ve kanıtlara göre, Cemiyet Tüzüğü ile bildirgenin öngördüğü doğrultuda gereken yaptırımların yasal çerçevede yerine getirileceğinin bilinmesi gerektiği kaydedildi.

  AYKUT IŞIKLAR

  Açıklamada, TGC'nin, Kopenhag'da bir grubun saldırısına uğrayarak ciddi şekilde yaralanan cemiyet üyesi gazeteci Aykut Işıklar'ın durumuyla ilgili olarak ‘‘Işıklar'ın uğradığı zararın karşılanması ve olayın faillerinin bulunarak cezalandırılabilmeleri için, bütün yasal yolların kullanılması konusunda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti her türlü çalışmayı yapmak kararındadır ve girişimlerde bulunmaktadır’’ görüşü dile getirildi.

  Taraftarı tahrik var mı

  GALATASARAY-Arsenal final maçı öncesi çıkan olaylarla ilgili Show Haber Genel Yayın Yönetmeni Reha Muhtar ile Sadettin Teksoy'u sorumlu tutan spor yazarı Hıncal Uluç tartışmışlardı.

  Reha Muhtar, Uluç'un iddialarını ‘‘iftira’’ diye reddederken, Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Arman ile Savaş Ay da, yazılarında bu meslek kavgasına Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin ilgilenmesini istemişlerdi.

  Hıncal Uluç da Sabah Gazetesi'ndeki yazısında İçişleri Bakanı'na çağrıda bulunarak, olaylardaki tahrikçilerin belirlenmesi için soruşturma istemişti. Uluç, tahrikçiler için ağızdan ağıza dolaşan isimlerin Reha Muhtar ve Sadettin Teksoy olduğunu tekrarlamıştı.

  Uluç, Muhtar'ın soruşturma istemek yerine, kendisine saldırdığını belirterek, ‘‘Ben gerçeklerin ortaya çıkması savaşı yapıyorum.’’demişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı