Gündem Haberleri

  Kavga ülkeye zarar verir

  Hürriyet Haber
  02.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin dünkü Grup Toplantısı'nda FP ile TSK arasında yaşanan gerginliği değerlendirdi. Yılmaz, ‘‘İnançlarımızın ve devletimizin sahibi bir kurum veya bir parti değildir, milletimizin kendisidir. Varlığımızı belli partilere veya kurumlara bağlı görmek büyük bir yanılgıdır’’ dedi. Yılmaz, özetle şu mesajları verdi:

  HUSUMETİ BIRAKALIM

  Geçmişten kaynaklanan husumetleri, şartlanmaları ve kompleksleri bir yana koymalıyız. Türkiye eğer ileriye gidecekse, sıkıntıları aşacaksa, bunu işçisiyle, memuruyla, askeriyle, sanayicisiyle birlikte başaracak.

  UCUZ POLEMİKLER

  Böyle bir ortamda, geçmiş dönemlerin aklıyla yürütülen kavga, tahrik ve polemik politikaları sadece Türkiye'nin geriye gitmesine ve hedeflerinden uzaklaşmasına neden olur. Asıl bize lazım olan, uzlaşma, uyum ve hoşgörü gibi ortak ilkeleri yakalamalıyız.

  BİRBİRİNİ YIPRATMAMALI

  Kurumlar ve güçler şu veya bu şekilde birbirlerini yıpratırlarsa, itibar kaybederlerse, bundan zararlı çıkacak sadece onlar değil, bundan bütün ülke zarar görür. Demokratik bir rejimde hiç bir kurum bir başka kurumun alternatifi de, zıttı da değildir. Kendi yasal alanı içinde faaliyet göstermek şartıyla bu kurumların her biri demokrasinin yapı taşıdır. Son üç dört yılda dahi kurumlar arası uyumda önemli olaylar yaşandı, bunlardan önemli dersler çıkarılmalıdır.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı