"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kavga ettiklerinde annemle babamı ayıramazsam, kendimi suçlu hissediyorum

Üniversiteyi bilerek kazanmadım. Çünkü kazanıp da uzağa gitseydim annemle babamın kavgalarından haberdar olmayacaktım.

Selam Güzin Abla, ben 18 yaşındayım ve dünyanın en sorunlu ailelerinden birine sahibim. Evimizde neredeyse her gün maddi ve manevi konular yüzünden kavga çıkar.
Sanırım kendimi kısaca tanıtabildim...
Üniversite sınavını kazanamadım. Daha doğrusu kazanmak istemedim. Çünkü kazanıp da uzağa gitseydim ailemin kavgalarından haberdar olamayacaktım.
Kavga ettiklerinde onları ayıramazsam, kendimi dünyanın en suçlu insanıymışım gibi hissediyorum.
Ama ne olursa olsun, çakallarla dolu bu ülkede okuyup kendimi yetişmem gerektiğini de biliyorum.
Kafam çok karışık, kendimle resmen bir iç savaş yaşıyorum.
Halil Sezai “Her gün içimde ölen umutlar var” diyor ya, durumum aynen böyle.
Bazen “İntihar edeyim de kurtulayım şu hayattan” diyorum ama bunu hak ettiğimi de düşünmüyorum. Benden daha kötü durumda olan insanlar hayatla mücadele edebiliyorsa, ben de savaşmalıyım, en kolayı seçip gidemem diye kendimi telkin ediyorum.
Ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum. Artık iç dünyamla ateşkes yapmak istiyorum.
Bana bir şeyler söyleyin kendimi toparlamam için. En yakın arkadaşlarımın bile beni anlamadığı bu hayatta siz beni anlarsınız diye umuyorum. 
Rumuz: Umudum sizde

Canım kızım, ailen yüzünden kendini böyle feda etmen gerekmez. Sen geleceğini düşünmek, kendine bir yol çizmek zorundasın.
Bazı aileler böyle kavgalar yaşamaya alışmışlardır ve belki de bundan keyif bile alıyorlardır. Çünkü aksi olsaydı, bunca yıl içinde mutlaka boşanırlardı.
Sen kendini kurtarmaya bakmalısın kızım. Annenle baban için hiçbir şey yapamazsın. Onlar koskoca insanlar ve kendi kararlarını kendileri verebilirler. Sen böyle bir sorumluluk yüklenemezsin.

Dünü bırakıp bugünü yaşayın

Berlin’den kucak dolusu sevgiler. “Kafası karmakarışık” rumuzlu arkadaşa cevap vermek için yazıyorum size... O okurunuza sormak istiyorum; bir kadının daha önce başkasıyla beraber olup olmadığı ya da kaç kez beraber olduğu neden bu kadar önemli?
Tabii ki kendisine sorabilir, kadın “Konuşmak istemiyorum” dediği anda da bu konu biter. Israrla sormaya, sevgili olarak hakkı yoktur.
Neden bir erkek evleneceği kadından önce istediği herkesle görüşebiliyor da bu kadına yasak oluyor? Kusura bakmayın genç adam ama siz kendinize eş değil, köle arıyorsunuz.
Sürekli geçmişe takılan kişilerin daha çabuk depresyona yakalandıklarını biliyor musunuz? Devamlı dünü düşünmekten, bugünü ve yarını feda ettiğinizin farkında mısınız? Neden sevdiğinizin hayatını cehenneme çevirmek istersiniz? Dünü bırakıp bugünü ve yarını yaşamaya bakın, ancak o zaman gerçekten mutlu olabilirsiniz.
Rumuz: Çelebi kızı

Her şey, biz insanlar için. Hiç kimse “Ben şu hatayı asla yapmam” diyemez. Koşulların insanın başına neler getireceğini bilmek mümkün mü? Hayat insana bazen öyle oyunlar oynuyor ki...
Hoşgörülü olmak insanlık görevidir.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI