"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Kavaklıdere’nin sonu Amuderya gibi olmasın

BÜYÜKŞEHİR belediyesi tarafından doğalgaz alt yapısı için kazılan ve geçtiğimiz haftalarda asfaltlanacağı duyurulan, başkentin göbğindeki Tunalı Hilmi Caddesi çamur deryasına dönüşen Amuderya Nehri(*) gibi balçık bir görüntüye kavuştu.

Yöre esnafı ve semit sakinleri bir yandan ekonomik kriz ve Kuğulu alt geçitleri nedeniyle oluşan trafik keşmekeşi ile boğşurken şimdi de çamur deryasına dönen Tunalı Hilmi Caddesi ile arka sokaklarıyla uğraşmakta.
Tunalı Hilmi’nin arka sokakları da aynı kazı çalışması nedeni köy yollarına dönmüş durumda.. Semt sakinleri delik deşik sokak ve kaldırımlarda cambazlık yaparak konut ve iş yerlerine ulaşmakta, attıkları her adımda yerel yönetimlere en içten teşekkür(!) mesajlarını yollamakta.
(*) Amuderya nehri: Afganistan’da güney Pamir’den Pamir ve Piyanc adlarını alarak doğar. Daha kuzeyde Vahşi kolunu aldıktan sonra Ceyhun adını alır. Tacikistan ve Kuzeydoğu Afganistan sınırı oluşturduktan sonra geniş bir delta ile Aral gölüne ulaşır.
Çevre kirlenmesi ve iklim değişikliği nedeni ile bir zamanlar çevresine berrak suyu ile hayat veren Amuderya artık bir çamur deryası olarak akmakta..

KISA... KISA...

* TÜRKİYE Barolar Birliği’nin ‘Ölümünün 71. Yıldönümünde Atatürk’ü Anma Haftası Ulusal Etkinlikleri’ kapsamında açılan “Atatürk’ün Ölüm ve Anıtkabir’e Nakil Günleri Gazete ve Fotoğrafları Sergisi” 24 kasım tarihine kadar Ankara Türkiye Barolar Birliği Kültür Merkezi’nde izlenebilir.
* ‘DOĞA Tarihinden Bir Kesit-DARWIN 200” fotoğraf sergisi 14-28 kasım tarihleri arasında Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nda. (Kumrular Sokağı No: 26 Kızılay)
* KURGU Kültür Merkezi’nde bugün; 15.00’de Cemil Kavukçu’nun ‘Öyküde Yaşananların Kurgulanması’ söyleşi-imza günü, 17.00’de Aydın Çubukçu’nun ‘Evrim ve Siyaset Söyleşi’ ve 18.00’de Elif Gamze Bozo’nun ‘İlle de Hayat’ imza günü etkinlikleri yer alacak.

BİLİYOR MUSUNUZ

KEÇİÖREN Belediye Başkanı Mustafa Ak’ı ziyaret eden İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın, Keçiören’deki örnek hizmetleri kendi bölgelerinde gerçekleştirmek istediklerini, İzmit’in merkezine yakın bir yerine şelale yaptıklarını belirterek, “Ben ve ekip arkadaşlarım bu çalışmaları yerinde görmek için Keçiören’e geldik. Burada gördüğümüz güzellikleri İzmit’te uygulamak istiyoruz” dediğini...

 

X