Dünya Haberleri

DÜNYA

  Katolik Kilisesi'nde bir ilk... Polonyalı rahip eşcinsel olduğunu açıkladı

  Esma Çakır - Roma / DHA
  03 Ekim 2015 - 14:02Son Güncelleme : 03 Ekim 2015 - 16:24

  Vatikan'da önemli görevler yürüten 43 yaşındaki Polonyalı rahip Krzysztof Charamsa, eşcinsel olduğunu açıkladı. Katolik Kilisesi tarihinde ilk kez üst düzey bir din adamı böyle bir itirafta bulunurken, Vatikan "çok vahim ve sorumsuzluk" olarak nitelendirdiği açıklamalarından dolayı Charamsa'yı tüm doktrinsel görevlerinden aldı.

  Üst düzey din adamlarına verilen “monsenyör” unvanına sahip olan Krzysztof Charamsa, herhangi bir rahip değil. 2003 yılından bu yana Papalık İnanç Doktrini Senatosu'nda görevli olan Charamsa, aynı zamanda Papalık Uluslararası Teoloji Komisyonu Sekreter Yardımcılığı'nı yürütüyor ve Roma’daki Papalık Gregoryan Üniversitesi ile Papalık Ateneo Regina Apostolorum üniversitelerinde dersler veriyor.

  17 yıldır Roma’da yaşayan Charamsa, Polonya basını ile İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği röportajlarla, din adamlarının evlenmesinin dahi yasak olduğu Katolik Kilisesi’nde deprem etkisi yarattı. Eşcinsel olduğunu ve bir sevgilisinin bulunduğunu itiraf eden Monsenyör Charamsa, “Kilise ve cemaatimin benim kim olduğumu bilmesini istiyorum: Kimliğinden mutlu ve gururlu eşcinsel bir rahip. Bunun bedelini ödemeye hazırım, ancak bu arada Kilise, inançlı eşcinseller karşısında gözlerini açmalı ve onlara, aşk hayatından mahrum kalmalarına ilişkin sunduğu çözümün tamamen insanlık dışı olduğunu anlamalı” ifadelerini kullandı.

  “KİLİSE’NİN VİCDANINI SARSMAK İSTİYORUM”

  Charamsa neden bu gerçeği açıklama ihtiyacı duyduğunu ise şu sözlerle dile getirdi: “Bir gün geliyor, içinde bir şeyler kırılıyor ve bunu engelleyemiyorsun. İnkâr edilmiş eşcinselliğimle, bir kabusun içinde kaybolup gidebilirim, ama Tanrı bizi yalnız bırakmıyor. Ve inanıyorum ki, büyük sonuçları olan bu güçlü varoluşsal tercihi (eşcinsellik itirafı) şimdi yapmamı sağladı, ancak tutarlı yaşamak için tüm eşcinseller için bu çok daha kolay olmalı, çünkü zaten geç kalmış durumdayız ve bir 50 yıl daha bekleyemeyiz. Bu nedenle Kilise’ye kim olduğumu söylüyorum. Bunu kendim, cemaatim ve Kilise için yapıyorum. Bunu yapmak, cinsel azınlığa mensuplar karşısında da benim sorumluluğumdur.” 

  Kilise’nin eşcinselleri ve eşcinselliği tanımadığını söyleyen Monsenyör, “Onlar her yerdeler, ama onların gözlerinin içine hiç bakmadık, çünkü onlar genellikle kim olduklarını açıkça söylüyor. Benim hikâyemle, biraz Kilise’nin vicdanını sarsmak istiyorum. Papa’ya da bir mektupla kimliğimi açıklayacağım” derken, belki bir daha Katolik üniversitelerinde çalışamayacak olmasının acısını duyacağını da ekledi.“

  HERKESİN AŞK HAKKI VARDIR”

  Eşcinsellik meselesinin de ele alınması beklenen, “Çağdaş dünyada ailenin Kilise’deki misyonu ve eğilimi” temasıyla Vatikan’da yarın 191 üst düzey din adamının katılımıyla toplanacak olan Episkoposlar Sinodu (Ruhani Meclis) öncesi bu sarsıcı açıklamayı yaptığına dikkat çekilen Charamsa, sözlerine şöyle devam etti: “Sinod’a, eşcinsel aşk, aileye ihtiyaç duyan, ailevi bir aşktır. Eşcinsel ve transseksüel de dahil her insan, kalbinde aşk ve aile olma arzusu taşır. Herkesin aşk hakkı vardır ve bu aşk, toplum ve yasalar nezdinde korunmalıdır. Ama her şeyden önce bunu Kilise’nin halletmesi gerekir. Hıristiyanlık, aşk dinidir. Bir lezbiyen ya da homoseksüel çift Kilise’ye, ‘Biz doğamız gereği birbirimizi seviyoruz’ diyebilmeli.

  ”İncil’in eşcinsellerden bahsetmediğini öne süren din adamı, eşcinsellerin doğaları gereği hareket ettiğini de ekledi. Charamsa, ilk başlarda eşcinsel olduğunu kendisine itiraf edemezken, daha sonra nasıl bundan mutluluk duyar hale geldiğini ise “Okuyarak, dua ederek ve düşünerek bu aşamaya geldim. Tanrı ile diyalog, teoloji, felsefe ve bilim buna temel oldu. Şimdi ise bir sevgilim var ve güçlü aşka ilişkin son korkularımı da yenmeme yardım etti” diye açıkladı. Din adamı, geçmişte astronomide de olduğu gibi Kilise’nin bu konularda geç kaldığını da öne sürdü.

  VATİKAN GÖREVDEN ALDI

  Vatikan tarafından yapılan açıklamada, Charamsa'nın Papalık İnanç Doktrini Senatosu'ndaki görevinden alındığı belirtildi. Charamsa'nın rahip olarak geleceği ise bağlı bulunduğu piskoposluk tarafından tayin edilecek. Vatikan açıklamasında, "Sinod'un açılış arefesinde böylesi sivri bir demeç verme kararı, çok vahim ve sorumsuzluk. Çünkü bu, Sinod toplantısını yakışıksız bir medya baskısına maruz bırakmayı hedefliyor" ifadesi yer aldı.

  PAPA, ABD’DE EŞCİNSEL ÇİFTLE BULUŞTU

  Özellikle boşanmışlar ve eşcinsellere karşı katı bir tutum içinde olan Katolik Kilisesi, ilk kez Papa Francesco’nun göreve gelmesinden sonra bu konulara karşı dilini yumuşattı.  Papa Francesco, seçilmesinden kısa süre sonra yaptığı açıklamada, “Ben kimim ki eşcinselleri yargılayayım!” yönünde devrimsel ifadeler kullandı. Papa’nın son olarak, geçen hafta ABD seyahati sırasında eşcinsel bir çiftle özel bir görüşme gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı. Bunların, Papa’nın Arjantin’den eski bir arkadaşı olan Yoyo Grassi ve onun sevgilisi Iwan Bagus olduğu açıklanmıştı.Öte yandan, muhafazakâr din adamlarının itirazlarına rağmen geçen yıl düzenlenen Episkoposlar Sinodu’nun ara ve sonuç raporlarında da, eşcinsellere ilişkin kucaklayıcı bir dil kullanılmıştı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı