Dünya Haberleri

  Katliamın eşiğinde bir Türkmen kasabası

  Fehim TAŞTEKİN / İSTANBUL
  29.08.2014 - 01:00 | Son Güncelleme:

  IŞİD’ın 6 hafta önce kuşatıp açlığa mahkûm ettiği ve sürekli roketlerle vurduğu Amerli katliamın eşiğinde.

  Binlerce Şii milis Amerli’yi kurtarmak için seferber oldu. Bölgede kanlı bir çatışma bekleniyor.

  Telefonun ucundaki Iraklı Türkmen gazeteci “Türkmenlerin hali haraptır” diye söze başladı. ‘İslam Devleti’ (İD) adını alan Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) 6 haftadır kuşatma altında tuttuğu Irak’ın Selahaddin vilayetine bağlı Amerli (Emirli) kasabasındaki vaziyeti sorduğum gazeteci “Türkmenler IŞİD terörü karşısında yalnız kaldı. ABD de sadece Kürt bölgelerine yardım etti” diye ekledi. Hürriyet’e konuşan Türkmen kaynaklara göre Tuz Hurmatu’nun güneyinde yer alan kasabayı terk edemeyen yaklaşık 17 bin kişi kapana kısılmış durumda. Çevredeki Şii ve Sünni Türkmen köylerini ele geçirip Amerli’yi dört koldan kuşatan IŞİD, açlığa mahkûm ettiği kasaba halkını roket atışlarıyla teslim olmaya zorluyor.

  İNSANİ YARDIM SINIRLI

  Bir Türkmen akademisyen “Ben asıl direnişi Tel Afer’den bekliyordum ama Amerli hepimizi şaşırttı. Bölgenin insanları Şii oldukları için teslim olmaları takdirde başlarına çok feci şeylerin geleceğini biliyorlar, silahı ele alıp direnmekten başka çareleri yok” dedi. Irak ordusu kısmi bir operasyon eşliğinde helikopterle birkaç kez insani yardım indirip yaralılar, yaşlılar, kadınlar ve çocuklardan oluşan bir grubu tahliye etti. Bayat aşiretinin merkezi sayılan Amerli için umutlar giderek azalırken Büyük Ayetullah Ali Sistani’nin çağrısı üzerine oluşturulan Şii lider Mukteda Sadr’a bağlı Selam (Barış) Tugayları ve İmam Ali Tugayları yaklaşık 2 bin araçlık bir milis gücüyle Amerli için seferber oldu.

  KUŞATMAYI YARMA HAREKATI

  Amerli’nin 2 km yakınında mevzilenen milislerin Irak ordusunun desteğinde bugün, yarın kuşatmayı yarmak için harekete geçmesi bekleniyor. IŞİD’in saldırılarına maruz kalan Türkmen kasabaları Taze Hurmatu ile Tuz Hurmatu’nun Peşmerge’nin kontrolünde olmasına karşın Amerli’de Kürt gücü yok. Amerli’deki kuşatma bir gerçeği bir kez daha ortaya koydu: IŞİD’ın Türkmen bölgelerinde bu kadar hızlı ilerlemesinin nedeni örgütün Sünni Türkmenlerden gördüğü destek. IŞİD, Tel Afer’de önce Sünni bölgelerde üstlenip ardından Şii mahallelerine saldırmıştı. Tel Afer haziranda IŞİD’ın eline geçince ilçeyi terk eden Şiilerin sığındığı Sincar (Şengal) de bir süre sonra düşmüştü.
  Çaresiz kalan Şii Türkmenlerin çoğu güney illerine göç etmişti. IŞİD, Tel Afer’in kuzeyinde Sünni Türkmenlerin yaşadığı 10 bin nüfuslu Avgenni kasabasının yanı sıra Şeyh İbrahim, Cuma ve Muhallebiye köylerini kolayca almıştı. Musul’a bağlı 10 bin nüfuslu Muhallebiye, geçen yıllarda da Kaide’nin güçlü destek gördüğü yerlerden biriydi. Muhallebiye’de daha önceki çatışmalarda ölen militanları için yapılmış ‘Kaide şehitliği’ bile var. Tel Afer civarında Balıklıgöl, Sino gibi 25 Türkmen köyü IŞİD’ın eline geçmiş durumda. Daha önce Kaide’ye direnişiyle adını duyurmuş olan Çolak aşiretinin köyü Balıklıgöl’ü ele geçiren IŞİD intikam için çok sayıda evi yaktı. Musul çevresinde de Raşidiye, Karakoyun, Kadıköy, Selamiye ve Tez Harap gibi yaklaşık 30 köy yine IŞİD’ın elinde. Türkmen kaynaklara göre IŞİD’ın henüz Musul’u ele geçirmediği dönemlerde Tuz Hurmatu’da Şii Türkmenleri hedef alan bombalı saldırıların kaynağı Yengece’de Sünni Türkmenlerden destek gören Kaide militanlarıydı.

  Kerkük’te evlere tehdit mesajı

  Musul’un IŞİD’ın eline geçmesi ve Irak ordusunun çekilmesine paralel olarak Peşmerge’nin kontrolü ele aldığı Kerkük’te de son zamanlarda Şiileri bölgeden temizleme yönelik eylemler dikkat çekiyor. Hürriyet’e konuşan bir kaynak “Kerkük içinde Şiiler tehdit ediliyor. Evlerine uyarı kâğıtları bırakılarak kenti terk etmeleri isteniyor.

  Amerli için umutlar giderek azalırken Irak’ta Büyük Ayetullah Ali Sistani’nin çağrısı üzerine oluşturulan Şii lider Mukteda Sadr’a bağlı Selam (Barış) Tugayları ve İmam Ali Tugayları yaklaşık 2 bin araçlık bir milis gücüyle Amerli için seferber oldu.

  ABD operasyonu düşünüyor

  Irak’ta 60’ı Musul Barajı etrafında olmak üzere IŞİD’a karşı peşmergeye destek için 93 hava saldırısı düzenleyen ve Sincar (Şengal) Dağları’na kaçan Ezidilere havadan insani yardım malzemeleri bırakan ABD Amirli’yi de gündemine aldı. Onay çıkması halinde benzer operasyonun kuşatma altındaki Amirli’ye yapılması öngörülüyor. Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili sahadaki durumu anlamaya çalıştıklarını ve henüz operasyon kararı alınmadığını söyledi. ABD’nin Merkez Kuvvetler Komutanı General Lloyd Austin önceki gün Bağdat’ta Iraklı komutanlarla durum değerlendirmesi yaptı. ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki ise ABD’nin IŞİD tehdidine karşı uluslararası bir koalisyon oluşturmaya çalıştığını açıkladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı