Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Katliamın belgeselini yaptılar

  Nezir GÜNEŞ/MARDİN, (DHA)
  05 Ağustos 2009 - 15:00Son Güncelleme : 05 Ağustos 2009 - 15:03

  Mardin'in Mazıdağı İlçesi'ne bağlı Bilge Köyü'nde geçen Mayıs ayında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 44 kişinin öldüldüğü olayı belgesel hale getiren 1'i lise, 2'si üniversiteli 3 öğrenci Holywood'ta sinema eğitimi alma hakkı elde etti.

  Mardin'de 15- 25 yaşlarındaki 18 gence sinema eğitimi veren Uluslararası Gençlik Film Yapım Atölyesi, düzenlediği yarışma sonunda başarılı olan Bilge Köyü Belgeseli'nin yapımcı ve yönetmenliğini yapan Evin Sevgi Baran, Bünyamin Demir ve Fırat Taş'ı ABD'ye gönderecek. 18 ay süren ve ABD Dışişleri Bakanlığı ile Amerika'daki State University of New York at Fredonia tarafından desteklenen proje kapsamında gençlere önemli sosyal konularda film sanatı aracılığıyla tartışma oluşturmak, konulu film ve belgesel türleri, senaryo yazımı, kamera, ses, ışık ve montaj teknikleri konularında eğitimler verildi.

  KATLİAMIN ÖNCESİ VE SONRASI

  Film Yapım Atölyesi yetkilileri, gençlerden projede aldıkları demokrasi, şiddet, insan hakları, hoşgörü ve çeşitlilik, kadın sorunları ve ekonomik yetkinlik konularını içeren film çekmelerini istedi. Bunun üzerine harekete geçen Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencisi Evin Sevgi Baran, Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde eğitim gören Bünyamin Demir ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sinema Televizyon bölümü öğrencisi Fırat Taş, Bilge Köyü'ndeki katliamın öncesi, sonrasında yaşananlarla ilgili belgesel hazırladı.

  Projenin devam ettiği dönemde Bilge Köyü'nde katliam sonucu 44 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan belgeselin yönetmenlerinden Fırat Taş, “Film veya belgesel için konu ararken güncel olması nedeniyle ile aklımıza burası geldi. Çok konuşulan ve çok dikkat çekilen bir yer ve hadise olması dikkatlerimizi buraya yöneltmişti. Biz de burayı beyaz perdeye taşıyalım diye düşündük” dedi.

  KATLİAMIN GERÇEK SEBEBİNİ ÖĞRENMEK İÇİN BELGESELİ İZLEYİN

  Bilge Köyü'ndeki katliamda eleştirilen medyanın olaya bakış açısını işlediklerini anlatan Taş, “Amacımız Bilge Köyü'ndeki olayın ortaya çıkışının gerçek sebebi ile orada neler yaşandığını yansıtmaktı. Burada ayrıca olayın gerçek yönü ile basının bunu nasıl yansıttığını ortaya koyduk. Bizim birebir yaptığımız görüşmelerde anladığımız ve çekimini yaptığımız kadarı ile burada yaşanan olayın gerçek anlamda sebebi ne töre, ne aşiret yapısı, ne koruculuk veya kadın ve kız isteme meselesidir. Buranın gerçek sebebini öğrenmek istiyorsanız Bilge Köyü belgeselini izleyin. Belgeselimizi izlediğinizde göreceksinizki buranın altında yatan ana sebep bambaşka gerçeklerdir” diye konuştu.

  Proje sayesinde ilk defa kamera ve sinema ile tanıştığını anlatan Evin Sevgi Baran, aldıkları eğitim ardından çekimini yaptıkları Bilge Köyü Belgeseli ile ABD'de eğitim almayı hak kazanmalarının kendileri için çok anlamlı olduğunu belirtti.

  Proje kapsamında ayrıca mayınlı alanlara sınır ilçe olan Nusaybin İlçesi'ndeki bir çocuğun günlük hayatı ile sineması bile olmayan Mardin'de düzenlenen film festivallerini konu alan belgesel ve kısa filmler çekildi. ‘Sinemardin Derneği' Koordinatörü Mehmet Baran ise ‘Film Turkey' ve Uluslararası Gençlik Film Yapım Atölyesi tarafından organize edilen proje sonunda kullanılan ekipmanların gençlerin bundan sonraki çalışmalarında kullanılmak üzere derneklerine hibe edildiğini söyledi.

  ABD'DE EĞİTİM VE FESTİVALLERE KATILMA HAKKI

  Türkiye'de Mardin başta olmak üzere, Edirne, Konya, Sivas, Hatay ve Artvin'de yapılan eğitimler sonunda seçilen 12 öğrenci, Amerika'da 2 hafta eğitim görecek. Öğrenciler burada eğitimlerine devam ederken filmlerinin son düzeltmelerini yapacaklar. Ayrıca Amerikalı ailelerin yanında konaklayarak gündelik yaşama tanık olma sansı da bulacaklar ve çektikleri filmlerin gösterildiği film festivallerine katılacak. Film ve belgeseller daha sonra İstanbul ve Diyarbakır'da iki film festivalinde daha gösterilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı