« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Katliamı önleyen tesadüf

Serdar ULUER
SON GÜNCELLEME

Tarih: 19 Ekim 1997... Yer: Yüksekova... Bir federasyon yetkilisi üstlerinden azar işitme pahasına Yüksekova Belediye- Diyarbakır DSİ maçını saat 12.00’den 11.00’e alıyor. Tam 11.43’de stada 20 metre mesafede patlayan bomba ortalığı kan golüne çeviriyor. Eğer maç öne alınmasa patlama, tam seyircilerin stada giriş saatine rastlayacak ve çok daha fazla ölüm olacaktı.

Bu patlama sırasında büyük bir panik yaşandı. Seyirciler sahanın içine girdi, yere yatan futbolcuları çiğnediler. Stada kol bacak parçalarının yanısıra oto cıvataları, inşaat kalasları yağdı.

Futbolumuzda panik yaratan rapor... Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri, 19 Ekim Pazar günü oynanan Yüksekova Belediye-Diyarbakır DSİ maçının hakemi Erol İspiroğlu ile gözlemcisi Yaşar Yılmaz'ın raporları karşısında ne yapacaklarını şaşırırken, tekrar kararı aldıkları karşılaşmayı nerede oynatacakları konusunda görüş birliğine varamadı.

Yüksekova'da oynanan karşılaşmanın 43. dakikasındaki büyük bir patlama ve stadın içine yağan insan eti parçalarının paniği içinde yarıda kalan maçın saatinin, bir şans eseri öne alındığı anlaşıldı. Her iki takımın talebi üzerine, bir futbol federasyonu memurunun üstlerinden azar işitme pahasına karşılaşmanın saatini 12.00'den 11.00'e aldığı, stadın dışındaki patlamadan ötürü birçok futbolseverin yaşamını kurtardığı anlaşıldı.

Karşılaşmanın hakemi Erol İspiroğlu raporunda, patlama ile stadın bir anda karıştığını, seyircilerin panik içinde sahanın içine girerken, korunmak için kendilerini yerlere atan futbolcuları çiğnediğini belirtti. İspiroğlu 3 sayfalık raporunda yaşanan olayları ayrıntılarına kadar anlatırken, ‘‘Her yerde kan vardı. Diyarbakırlı yöneticiler (Hocam biz buraya ölmeye değil, spor yapmaya geldik. Ne olur, bizi kurtarın) diye yalvarırken, patlamanın etkisiyle soyunma odalarının kapılarının bile kırıldığını gördük. Federasyonla iletişim kurmak için dışarı çıktığımızda, heryerin kan gölüne döndüğünü, asıl olayın stadın 20-30 metre dışında postane ile karakolun olduğu yerde meydana geldiğini anladık. Bir anda sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Polislerin yardımıyla özel bir araçla o kargaşadan kaçabildik’’ dedi.

Karşılaşmanın Trabzonlu gözlemcisi Yaşar Yılmaz ise patlamanın ardından sahaya kol-bacak parçalarının yanısıra, otoların civataları, demir parçaları ve inşaat kalaslarının yağdığını ifade etti. Yılmaz, panik anını aynen şöyle özetledi: ‘‘Her yerde sağa sola kaçışmaya çalışan insanlar vardı. Stadın içine yağan insan eti parçaları ve çeşitli maddeler yüzünden, olayın önce nerede meydana geldiğini anlayamadım. Bir anda stat harp alanına döndü. Ne kapı, ne pencere vardı. Allahtan ki, maç saati öne alınmış. Aksi taktirde patlama tam seyircilerin sahaya giriş saatine rastlayacak ve çok daha fazla ölüm olacaktı.’

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz