Dünya Haberleri

  Katliamcı ABD'li subaya askeri mahkeme yolu

  A.A.
  11.11.2009 - 09:37 | Son Güncelleme:

  Amerikalı yetkililer, Teksas'ta bulunan Fort Hood'taki askeri üste 13 kişiyi öldüren, 42 kişiyi yaralayan Binbaşı Nidal Hasan'ın askeri mahkemede yargılanması gerektiğini bildirdi.

  Amerikan ordusunun adli makamları, Nidal Hasan'ın bir asker olduğunu ve suçu orduya ait bir tesiste işlediğinden yola çıkarak, saldırganın askeri mahkemede yargılanması gerektiğini kaydetti.         

  Davanın soruşturma sonuçlarına doğrultusunda sivil bir mahkemede görülme ihtimali bulunmakla birlikte, askeri ya da sivil, hangi mahkemede yargılanırsa yargılansın, Nidal Hasan'ın idam cezasına çarptırılma ihtimali bulunuyor.

  Fort Hood Askeri Üssü'nde psikiyatr olarak çalışan 39 yaşındaki Hasan, geçen hafta perşembe günü üste çalışanlara ateş açmış ve saldırıda 13 kişi ölmüştü. Yaralı ele geçen Hasan'ın, saldırıyı kendi başına yaptığı sonucuna ulaşılmıştı.

  "HİÇBİR DİN HAKLI GÖSTEREMEZ"

  ABD Başkanı Barack Obama, Fort Hood Askeri Üssü'ndeki kıyım gibi “cani ve alçakça” eylemleri hiçbir dinin haklı göstermeyeceğini söyledi.

  Öldürülen 13 kişi için düzenlenen törene katılan Barack Obama, konuşmasında, “Bu trajediye yol açan sapkın mantığı anlamak zor olabilir. Ancak sonraki şeyi biliyoruz; hiçbir dini inanç bu cani ve alçak eylemleri haklı göstermez. Hiçbir adil ve sevgi dolu inanç bunların doğru olduğunu düşünmez” dedi.

  Obama, 15 bin kişinin katıldığı törendeki konuşmasında, bu nedenlerden ötürü katilin bu dünyada ve öbür dünyada yargılanacağını bildiklerini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı