Gündem Haberleri

  Katliam Köyü’nün 5 çocuğu Darüşşafaka’da okuyacak

  Nezir GÜNEŞ/MARDİN, (DHA)
  26.08.2009 - 17:42 | Son Güncelleme:

  MARDİN’in Mazıdağ İlçesi 44 kişinin katledildiği Bilge Köyü’nde, anne ve babasız kalan 5 çocuk eğitimlerini Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda sürdürecek.

  Bilge Köyü’nde 4 Mayıs 2009 tarihinde meydana gelen katliamda hayatını kaybeden 44 kişinin ardından, geriye kalan öksüz ve yetim kalan çocukların rehabite edilmesi için çalışmalar sürüyor. Darüşşafaka Eğitim Kurumları, katliamında anne ve babasını kaybeden ilköğretim okulu öğrencileri Zeynep Çelebi, Hilal Çelebi, Remziye Çelebi, İnan Çelebi ve Ali Çelebi'yi yarın İstanbul’a götürecek.

  Darüşşafaka’ya gidecek olan çocuklardan, katliamda annesi Ayşe babası Abdulkadir Çelebi'yi kaybeden 10 yaşındaki Zeynep Çelebi, okuyup doktor olup hastaları iyileştirmek istediğini söyledi. Aynı şekilde olayda annesi Yıldız babası Salih Çelebi'yi kaybeden 10 yaşındaki Remziye Çelebi, savcı olmak istediğini belirtti. Suçluları cezalandırmak için okuyup savcı olacağını anlatan Çelebi, “Olayda anne babamı kaybettim. Artık tutunacağım dal kalmadı. Şimdi benim bir hedefim var. O da okuyup adam olmak ve topluma faydalı olmaktır. Bunun için İstanbul'a gidip okul okuyacağım” dedi. Ali Celebi, okuyup Kaymakam olmak istediğini dile getirirken, İnan Çelebi ise doktor olmak istediğini söyledi. Çocuklar İstanbul’a gitmeni heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

  Bilge Köyü Muhtarı Abdurrahman Çelebi, çocukların eğitimi için her türlü fedakarlığa hazır olduğunu söyledi. Çelebi, “Bu çocukların okuması için bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz. Şu an 5 çocuğumuzu okutmak için Darüşşafaka’ya gönderiyorum. Devletin desteği ile diğer çocuklarımı isteyen kolejlere gönderebilirim. Bu çocuklar okuyup adam olacaklar” dedi.

  Devletin, katliamın ardından köye 8 derslikli ilköğretim okulu, anaokulu ve sağlık ocağı yapmak için harekete geçtiğini söyleyen Muhtar
  Çelebi, “Okul 45 günde bitirilip yeni eğitim öğretim sezonuna yetiştirilecek. Burada kalan yetim çocuğumuzu bu okulda okutacağız. Bu çocuklarımızın okuması için gerekirse malımı mülkümü satıp okutacağım” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı