Katkılı benzin ve motorinde indirim

AA
26.10.2011 - 15:11 | Son Güncelleme: 26.10.2011 - 16:28

Enerji Piyasadı Denetleme Kurumu'nun akaryakıt ana dağıtım şirketlerine yaptığı uyarı sonrasında, şirketler katkılı akaryakıt ürünlerinde indirime gitmeye başladı. Fiyatlarda 5 ile 28 kuruş arasında indirimler yapıldı.

 

EPDK'nın, akaryakıt dağıtım şirketlerine, motorin ve benzinde “katkılı ve katkısız” ürünler arasındaki fiyat farkının kaldırılmasına yönelik yaptığı uyarının ardından, dağıtım şirketleri bazı akaryakıt ürünlerinde indirime gitti.

Edinilen bilgiye göre, POAŞ'ın bugün yaptığı düzenleme ile 97 oktan kurşunsuz benzin litre fiyatları Ankara'daki bayilerinde 4,47 liradan 4,41 liraya, İstanbul'da 4,48 liradan 4,41 liraya, İzmir'de 4,48 liradan 4,40 liraya düştü.

POAŞ'ın “motorin 10” ürünü de Ankara ve İstanbul'da 3,98 liradan 3,88 liraya, İzmir'de ise 3,95 liradan 3,85 liraya geriledi.

OPET bayilerinin “97 oktan kurşunsuz benzin” olarak satılan yakıtı, Ankara'da 4,49 liradan 4,38'e, İstanbul'da 4,50 liradan 4,38 liraya, İzmir'de de 4,49 liradan 4,38 liraya indirildi.

BP bayilerinde ise “ultimate kurşunsuz” olarak satılan akaryakıt Ankara ve İstanbul'da 4,50 liradan 4,43 liraya, İzmir'de 4,49 liradan 4,42 liraya düşürüldü. Şirketin diesel motorin ürününde 2 kuruşluk, ultimate motorin ürününde de ortalama 6 kuruşluk indirim yapıldı.

Shell & Turcas ise İstanbul'da kurşunsuz 95 oktan fiyatını 4.32’ye, kurşunsuz 97 oktan fiyatını ise 4.42’ye çekti. Şirket, FuelSave Diesel ürünün fiyatını 3.80’e, V-Power Diesel ürünün fiyatını ise 3.88’e indirdi.


SÜRE BUGÜN DOLDU

Geçen hafta en fazla satış yapan 8 akaryakıt ana dağıtım şirketine bir yazı gönderen EPDK, motorin ve benzinler arasındaki fiyat farkının (katkılı-katkısız) giderilmesini istemiş ve bu konuda şirketlere 26 Ekim (bugün) tarihine kadar süre vermişti.

Bir EPDK yetkilisi, akaryakıt tüketicisinin istasyonlardan motorin ya da benzin alırken istediği ürünü alma hakkı olduğunu, ancak dağıtım şirketlerinin, bayilerin bu ürünü diledikleri fiyattan satma haklarının bulunmadığını kaydetti.

Petrol Piyasası Kanunu'nun fiyatların ve bu kapsamda rafineri, dağıtıcı ve bayii paylarının en yakın piyasa olan Akdeniz fiyatları ile uyumlu olması ilkesini gözettiğini, konunun takibinde de EPDK'ya yetki verdiğine dikkat çeken yetkili, “Bu yetkimiz iki yıl önce tavan fiyat uygulaması başlattığımızda kurumumuza açılan davaların lehimize sonuçlanması ile de teyit edildi” dedi.

5 İLE 28 KURUŞ ARASINDA İNDİRİM

Son aylarda Türkiye akaryakıt dağıtımında pazar payı yüksek şirketlerin motorin satışları içinde daha pahalı olan katkılı motorinlerin fiyat farkının yükseldiğini gördüklerini belirten yetkili şöyle konuştu:

“Katkılı motorinin niteliği ile fiyatının kısmen fazla olması çok doğaldır, ancak son aylarda bu farkın çok açıldığını gördük ve bunun sebebini sorduk. Kanun katkılı motorinin fiyatlarını genel fiyatlandırmadan muaf tutmuyor. Sonuçta biz de dağıtım şirketlerine en geç bugün itibariyle bu farkın giderilmesi ve dağıtıcı paylarının Avrupa Birliği piyasaları ile uyumlu hale getirilmesi için yazı yazdık. Gelinen aşamada dağıtım şirketlerinin uyarımızı dikkate alarak katkılı motorin, motorin ve benzinlerde 5 kuruş ile 28 kuruş arasında değişen miktarlarda indirim yapması tüketici açısından memnuniyet vericidir. Bu indirimi değerlendireceğiz, fiyat hareketlerini sürekli takip etmeye devam edeceğiz.”

 

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı