Ege Haberleri

EGE

  Katip Çelebi Üniversitesi’ne Bakan Günay’lı açılış

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  28 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ekim 2011 - 21:49

  İZMİR Katip Çelebi Üniversitesi’nin (İKÇÜ) ilk akademik yılı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı törenle açıldı.

  Tıp fakültesi ve hemşirelik bölümlerine toplam 206 öğrenci alarak eğitim öğretim yılına başlayan İKÇÜ’nün Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, üniversitenin kuruluş öncesi ve sonrasındaki aşamaları anlattı. Rektör Akhan, üniversitenin dünya çapında ünlü bir sosyal bilimci olan Katip Çelebi’nin adını taşıdığını vurgularken, aralık ayında İzmir Üniversiteler Platformu olarak dünyanın pek çok yerinde açılan “Piri Reis’ten Katip Çelebi’ye Osmanlı’nın dünya görüşü” isimli sergiyi ve Katip Çelebi konusunda araştırmaları olan Prof. Dr. Bekir Karlıağa’yı ağırlayacaklarını söyledi. İKÇÜ’nün yapılanmasında üçüncü kuşak üniversite modelinin örnek alındığını belirten Prof. Dr. Akhan, “Üniversitemiz yurtdışından öğretim üyeleri ve öğrencilerin de tercih edeceği bir dünya konseptine ulaşacak. Bu nedenle, öğretim üyeleri tercihinde yurtdışı tecrübesi olmasını göz önünde tutacağız” dedi.

  En az 15 üniversite

  Kültür ve Turizm Bakanı Günay da İzmir’in dördüncü devlet üniversitesine ‘Katip Çelebi’ adının verilmesinde ünlü sosyoloğun doğumunun 400’üncü yılında dünya çapında anılmasının etkisi olduğunu kaydetti. Bu isminin verilmesinin iyi olduğunu, bu sayede Katip Çelebi, Evliya Çelebi gibi isimlerini bilseler dahi kim olduklarını bilmeyen gençlerin öğrenme gayreti içine gireceklerini ifade eden Günay, İzmir’in ez az 15 üniversite kapasitesi olduğunu, düşünülen diğer isimlerin bu üniversitelere verilebileceğini bildirdi. Bakan Günay, eğitim hayatına 206 öğrenciyle başlayan İKÇÜ’nün Cumhuriyet’in 100’üncü yılında 20 bin öğrenciye ulaşacağı inancını da dile getirdi.

  Törenin sonunda Rektör Akhan, Bakan Günay’a, günün anısına Katip Çelebi’yle özdeşleşen yerküre şeklinde plaket sundu. Günay da üniversite kütüphanesine konulmak üzere Akhan’a, Katip Çelebi kitabı hediye etti. Bakan Günay, tıp fakültesine en yüksek puanla giren Yozgatlı Ayşe Bek’e de çeşitli armağanlar sundu.

   

   


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı