Katılmaya değer mi diye düşünmeyin, yollayın

Art Decor Dergisi Türkiye’deki iç mimariye ve iç mekan tasarımına heyecan katacak bir yarışmaya imza attı. Yaratıcılığı ve özgünlüğü teşvik etmek amacı da olan yarışmanın ismi, Design Turkey / Interior Design Awards 2005. Bu seneyle kalmayıp, bir klasik olması amaçlanan yarışmanın jürisi profesyonellerden oluşuyor.

Evrim SÜMER
19.02.2005 - 00:57 | Son Güncelleme :

Yarışma, her türlü iç mekan tasarımı ile tüm mimar, iç mimar ve mekan tasarımcılarına açık. Türkiye’nin iç mekan tasarımında dünyada hiç tanınmadığını söyleyen Doğan Burda Rizolli Dergi Grubu Yayın Direktörlerinden Ahmet Buğdaycı, yarışmanın Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunacağına inanıyor. Yarışmanın küratörü Kesibe Karaosmanoğlu ve Art Decor Yayın Direktörü Ahmet Buğdaycı ile konuştuk.

Yarışmanın kapsamını anlatır mısınız biraz?

-Ahmet Buğdaycı:
Türkiye’de iç mekan tasarımına yönelik hiçbir yarışma yok. Bunu yaparken amacımız sektörün gelişimine katkıda bulunmak, mevcut standartların yukarı çekilmesini sağlamak ve özgün çalışmalar yapılmasını sağlamak. Ki bu çok önemli bir nokta, çünkü Türkiye’de tasarım denince, hep bir şeylerin kopyalanması, bir akıma uyulması söz konusu oluyor. Aynı zamanda Türkiye’nin dünya basınında tasarımcı kimliğiyle yer almasını da istiyoruz.

Yarışmaya kimler katılabilecek?

-A.B:
Sadece profesyonellere açık bir yarışma bu.

Yarışmanın özünde milliyetçilik yok ama Türklük var. Sunulan projelerde Türklük öğelerini daha fazla kullananlar mı öne çıkacak?

-A.B:
Milliyetçi değiliz ama kendi yaratıcılığımızı bulmamız lazım. Çalışmalar değerlendirilirken de böyle bir kriterimiz olmayacak. Mühim olan projenin işlevsel ve kullanılabilir olması. Biz kopyacılıktan şikayetçiyiz. 21. yy’da Türk tasarımcılarının kimseden etkilenmeden yaratıcı işler yapabileceğine inanıyoruz. Şu taklidi bıraksak, neler çıkacak.

Ödül için en önemli kriter ne? İşlevsellik mi, yoksa sadece özgün tasarım mı?

-A.B
: Tasarım yapmak, sadece uçuk fikirler, şaşaalı görüntüler oluşturmak değildir. Gerçekten hayatın içinden, kullanılabilir olması lazım.

Sizce katılım nasıl olacak?

-A.B
: Türkiye’nin dört bir köşesinde daha evvel hiç yayınlanmamış, muhteşem işler var. Onların ortaya çıkmasını ve gençlerin teşvik edilmesini istiyoruz. Binlerce mimar var, binlerce proje yapılıyor. Bütün Türkiye’den işler gelmesini istiyoruz.

-K.K: Tek korkum, ‘Bir şey yaptım ama işveren çok karıştı, şurası istediğim gibi olmadı’ düşüncesiyle çekinmeleri. İşim yarışmaya sokmaya değer mi diye düşünmesinler, yollasınlar.

Beş ayrı kategori ve bazılarının alt başlıkları var. Kıran kırana bir rekabet olacak mı?

-K.K
: Bir sürü müze açılıyor, bizim farkında olmadığımız bir sürü yer var. Bu bir havaalanının business lounge’ı da olur, x otobüs şirketinin terminali de. Bu yarışma sayesinde ortaya çıkacaklar işte!

Yabancı katılımcılar kabul edilecek mi?

-A.B:
Tasarımcısının veya mekan sahibinin hangi milliyetten olduğu önemli değil. Hem bazen bir yabancı bizden daha konsantre bakabiliyor kültürümüze, hatta bir Türk’ten daha iyi yorumlayabiliyor. Yarışma bunu görmek bakımından da ilginç olacak.

Jürideki isimlere bakıyorum, en çok ses getiren işleri yapan isimler. Jüri üyelerinin yarışmaya katılamayacağını göz önünde bulundurunca, böyle yaparak daha az tanınmışların önünü açmayı mı planladınız?

-A.B
: Aynen onu amaçladık! Yeni isimler çıksın, yarışma kimsenin tekelinde veya egemenliğinde olmasın istedik.

-K.K: Biz bu jüriyle bir başka ilki daha başardık. Bu isimleri aynı başlık altında bir araya getirmek imkansız gibi bir şeydir, en azından daha evvel mümkün olmadı. Halbuki bu isimlerin hiçbiri ‘ben’ demiyor, ‘biz’ diyerek hareket ediyor.

Peki ödül ne?

-K.K
: Ödül, tanınmak, projenin tasarımcısının ve sahiplerinin Türk ve dünya basınında yer almaları. Maddi bir değer yok bunun sonunda ama itibar var. Amacımız, her halükarda ödül dağıtmak değil, iyileri takdir etmek. Bu tamamen gelecek çalışmalara bağlı.

Eleme süreci nasıl işleyecek, finale kalan projeler yerinde görülecek mi?

-K.K
: İşler bize proje çizimleri ve fotoğraf olarak gelecek ve onların arasından bir eleme yapacağız. İlk elemeden arta kalan 30 proje, iki günlük bir sürede jüri tarafından incelenecek ve her kategorinin en iyisi seçilecek.

Nasıl katılabilirsiniz

Yarışmacılar, başvurularını 1 Mart-31 Nisan 2005 tarihleri arasında yapabilir. Mart ayı içinde Art Decor Dergisi’nden çıkacak başvuru formuyla katılabilecekleri gibi, www.design-turkey.com ve www.artdecor.com.tr sitesi aracılığıyla da katılabilirler.

Başvurularda son 3 sene içinde uygulanmış projenin konsepti ile ilgili bilgileri içeren metnin yanı sıra proje çizimleri ve uygulamanın her evresine ait görsel malzemenin de yer alması gerekiyor. Katılımcılar, minimum 6 adet proje görselini JGP veya TIFF formatında ve en az 300 dpi çözünürlükte olacak şekilde göndermeliler.

Her yarışmacı birden fazla kategori için başvurabilir ama aynı kategoriye sadece bir çalışma ile katılabilir.

Ödül kazananlar ve finalist projeler haziranın ilk haftasında özel bir sergiyle tanıtılacak ve düzenlenecek özel gecede ödüllerini alacak.

Jüride kimler var

15 kişiden oluşan ve her sene değişecek jüri, tasarımcı, mimar ve iç mimarlardan oluşuyor. Jüri üyeleri bugüne kadar yaptıkları işleri, Türkiye’ye bakış açıları ve dünyayla olan ilişkileri değerlendirilerek seçildi. Bugün geldikleri noktada, Türkiye’yi bu platformda dünyada ne kadar pazarlayabilecekleri de göz önünde bulunduruldu.

Jüri üyeleri; Aldo Cibic, Tuncer Çakmaklı, Durmuş Dilekci, Hakan Ezer, Zeynep Fadıllıoğlu, Nazlı Gönensay, Bülent Güngör, , Dárá Kırmızıtoprak, Cem Kocacıklıoğlu, Barbara Pensoy, Eren Talu, Yalın Tan, Emir Uras ve Jeyan Ülkü.

Jürideki tek yabancı isim, İtalyan olan Aldo Cibic. Cibic, İtalya’da ve Avrupa’da çok iyi tanınan bir mimar. Gerçek bir Türkiye aşığı, hatta Türkiye’nin tanınması için gönüllü elçimiz. Türkiye’ye sık sık geliyor, hayatında satın aldığı ilk gayrimenkul, İstanbul’da.

Yarışma kategorileri neler

1. Ofis Tasarımı

2. Sosyal Aktivite Mekanları (otel, bar/restoran, sinema/tiyatro, spor kulübü/SPA/kuaför)

3. Halka Açık Mekanlar (müze, fuar alanı, okul, hastane ulaşım terminalleri: havaalanı, otobüs terminali, yat limanı, tren istasyonu)

4. Alışveriş Mekanları (mağaza/showroom, alışveriş merkezi, market)

5. Konut (apartman dairesi, müstakil ev)

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün