Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Katilin ruhunu okuyor

  Hürriyet Haber
  13 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 13 Nisan 1998 - 00:01

  Paul Britton, İngiltere'nin 20 bin nüfuslu Market Harborough kentinde yaşayan bir psikolog. Harborough'a 25 kilometre uzaklaktaki Leicester kentinde bir hastanede çalışan Paul Britton'un akşamları işten eve dönünce, çok ilginç bir uğraşısı var. Britton, ‘‘karısına rağmen’’ odasının kapısını kilitliyor ve İngiliz polisine yardımcı olmak için, katiller ve kurbanlarla uğraşıyor. En ufak ipuçlarını değerlendiren Britton'un bulguları, polisin büyük işine yarıyor.

  İngiliz psikolog Paul Britton için ‘‘katillerin ruhunu okuyan adam’’ tanımı yapılıyor. Suçluların bulunabilmesi için polise ‘‘katil profilleri’’ çıkaran Britton, dev bir puzzle'ı hazırlar gibi, son derece sabırlı ve sistematik çalışıyor. Cinayetlerden sonra edinebildiği ipucu ve bilgilerdeki en küçük ayrıntının bile kendisini katile ya da katilin kişiliğine yaklaştırdığını söyleyen Paul Britton, hazırladığı profili polise veriyor. Her katilin mutlaka bir hata yaptığına inanan Britton, şimdiye kadar 100 katilin profilini hazırlamış ve bu konuda bir de kitap yazmış.

  Cinayeti işleme tarzından, olay yerinde bıraktıklarından ve birçok başka detaydan katilin psikolojisini çözen Britton, böylece onun kişiliği, kimliği konusunda da tahmin yürütebiliyor. Şimdiye kadar da yaptığı tahminler yüzde 100 doğru çıkmasa da, katil hakkında söylediği çoğu şeyin doğru çıktığını belirtiyor. Tıpkı Londra'da 5 eşcinseli öldüren bir katilin bulunmasında yaptığı çalışma gibi.

  Britton, beş adamın ölü bulundukları evlerdeki fotoğraflardan ve kurbanlardan birinin boynunda bir beyaz nokta kalana kadar kömür haline getirilmesinden yola çıkarak katilin ‘‘ateşle oynamayı çok iyi bildiğini’’ tespit ediyor. Katilin polise eşcinselleri öldürmeye devam edeceğini söylediği telefon konuşmalarının bantlarını dinleyen Paul Britton, adamın Güneydoğu Londra aksanıyla konuştuğunu tespit ediyor. Mantığını çok iyi kullanmasını bilen sabırlı psikolog, Güneydoğu Londra'da en büyük itfaiye merkezlerinin bulunduğunu göz önüne alarak katilin itfaiyeci olabilme ihtimalinin çok yüksek olduğu düşüncesine varıyor ve haklı da çıkıyor. Polis, bir süre sonra yakalanan 39 yaşındaki katilin Güneydoğu Londralı bir itfaiyeci olduğunu açıklıyor.

  Britton'un çıkardığı katil profilleri, polise suçluları bulmakta yüzde yüz yardımcı olmasa da, işini hayli kolaylaştırıyor. Örneğin katil, Britton'un tahminlerinin dışında, çok farklı bir şekilde yakalandı; Britton'un çalışma yöntemleri, bu kez polise ifade alma safhasında yardımcı oluyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı