Dünya Haberleri

  ''Katilim'' dese, 26 yıl Sing Sing’de kalmayacaktı

  Doğan ULUÇ
  04.11.2009 - 20:08 | Son Güncelleme:

  Koyu renk takım elbisesi altında ütülü gömleğiyle çizgili kravatına ters düşen aksesuar, belini ve ayak bileklerini çevreleyen zincirler ile çelik kelepçeler idi.

  Hakim James Rooney '' Deliller, hukuki mütalealar James Bozella'nın yanlış yere hüküm giydiğini şüpheye dahi yer bırakmayacak açıklıkta ortaya koyuyor. Eyalet yüksek mahkemesi Bay Bozella'nın beraatini karar verdi. Serbestsiniz.'' dedi. Duruşma salonuna sevinç çığlıkları yayıldı. Mutlu görünmeyen tek kişi alabros traşlı James Bozella idi. Zenci hükümlü 26 yılını işlemediği bir cinayetten ötürü Sing Sing cezaevinde geçirmişti. Gardiyanlar zincirlerini çözdükten sonra Bozella hapisteyken evlendiği ilkokul öğretmeni Treena ile kucaklaştı, yağmurlu bir Ekim sabahında yakınlarıyla birlikte mahkemeyi terketti.
  92 yaşındaki Emma Crapser bir tombala partisinden evine dönüşünde dövülüp boğularak öldürüldüğünde James Bozella 18'ine yeni basmıştı. Yaşlı kadını öldürdüğü gerekçesiyle müebbed hapse mahkum oldu. Mahkeme jurisinden zenciler çıkarıldığı için ikinci kez yargılandı, gene suçlu bulundu. İri yapılı zenci adi suçlardan bir kaç kere tevkif edilmişti. Cinayet mahkemesinde savcılar Bozella'yı suçlu çıkaracak delil ve kanıtlara sahip değildi. Crasper'in evinde Donald Wise adlı başka birinin parmak izleri çıkmasına rağmen Bozella katil etiketiyle cezaevine gönderildi. Genç zenci davanın başından sonuna masum olduğunu tekrarladı.
  Bozella'nın suçu zenci ve yoksul olmasıydı. Devletin tayin ettiği avukatlar soruşturma, araştırma için gerekli paraya bulamadılar. Emma Casper'ın evinde parmak izleri bulunan Wise'ın daha  sonra aynı muhitte diğer bir yaşlı bir kadını öldürmekten tutuklanmasına rağmen bu önemli gelişmeyi kullanamadılar.
  Bozella hapiste gün doldururken ilahiyat eğitimi yaptı, master derecesini aldı. Tiyatroya merak sardı, Sing Sing'de cezaevleri boks turnuvasında hafif ağır siklet şampiyonu oldu. Kardeşini görmeye gelen öğretmen Treena ile tanışıp, cezaevinde evlendi. Yıllar boyunca özgürlüğüne kavuşma fırsatı çıktı. Avukatları ''Cinayeti kabul edersen şartlı tahliyeden yararlanacaksın.'' dediler. Müebbed hapis yiyen zenci ''İşlemediğim suçu asla üslenemem.''diye teklifi reddetti. 2007'de yanlış hüküm giymiş yoksul sanıklara yardım eden ''İnnocence Project'' (Masumiyet Projesi) örgütüyle temas etti.
  Ulusal Adalet Enstitüsü örgütün başarılarına işaret ederek (gen) testlerinin başladığı 1989'dan bu yana onlarca bin davada yanlış kişilerin hüküm giydiğini, aralarında 17 idam mahkumu dahil 245 sanığın beraatinin sağlandığı bildiriyor. Masumiyet Projesi bu kez güçlü hukuk firması Wilmer Hale'e başvurup Bozella davasına ücretsiz bakmaya razı etti. Avukatlar delil ve tutanakların kaybolduğu dava için 950 bin dolar karşılığında 2,500 saat harcadı. Emma Crasper cinayetinde  görevli emekli bir komiserin olay dosyalarını ele geçiren avukatlar Bozella lehinde pek çok delilin sanık avukatlarına verilmediğini tesbit ettiler.Yeni bulguları inceleyen ağırceza hakimi bir celsede cinayet davasının kapanmasına ve Bozella'nın serbest bırakılmasına karar verdi. Bozella '' İşlediğim suçtan ötürü çok pişmanım.'' deseydim, yıllar önce hapisten çıkardım. Ama ben katil değilim. 18 yaşında idim Emma Casper öldürüldüğünde. Şimdi 50 yaşındayım. Hücremde oturup ağladığımn zamanlar oldu. Bu iş ne zaman bitecek dedim kendi kendime. Nihayet bugün bitti.'' diyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı