Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Katile anladığı dilden

  Hürriyet Haber
  25.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.03.1999 - 00:01

  Kosova'daki katliamların başmimarı Yugoslavya Devlet Başkanı Miloseviç'i cezalandırma harekatı dün gece başladı. NATO güçleri başkent Belgrad dahil birçok kente füze yağdırdı.

  NATO güçleri, saat 21.00'de başlayan ilk sortide askeri hedeflere 100 Tomahawk Cruise füzesi attı. Havada çarpışma (dogfight) sırasında ise iki Yugoslav Mig uçağı düşürüldü.

  Kosova krizini barışçı yollarla çözme girişimlerinden bir türlü sonuç alınamadığı için önceki gece askeri harekat kararı alan NATO, dün gece Yugoslavya'yı vurmaya başladı. Başkent Belgrad dahil birçok kente füze yağdıran NATO, Sırp lideri Slobodan Miloseviç'i Saddam gibi pes ettirene kadar operasyonu sürdürecek.

  FÜZELER ATEŞLENDİ

  Önceki gece ‘Vur’ emri alan NATO güçleri, Avrupa'nın göbeğindeki vahşeti durdurmak için, dün gece saat 21.00'den itibaren Yugoslavya'yı Cruise füzeleriyle vurmaya başladı. İtalya'nın Aviano üssüden kalkan 9 ülkeye ait müttefik uçakları da operasyona katıldı. Adriyatik'teki 4 gemiden füze yağdı. Sabaha kadar 7 kentteki askeri hedeflere 100 adet Tomahawk Cruise füzesi atıldı. Operasyonda, Sırp hava savunma hedeflerine karşı ABD savaş gemileri ile İngiltere'den giden 7 B-52 bombardıman uçağından Cruise füzeleri fırlatıldı. Bombalanan hedefler arasında Kosova'daki askeri bataryalar, radarlar ve askeri iletişim sistemleri bulunuyor.

  HAVADA KAPIŞMA

  Yugoslavya, sivil yerleşim bölgelerinin de isabet aldığını öne sürerken, Belgrad Radyosu, Cicavica bölgesinde bir Amerikan uçağını düşürdüklerini ve üç füzenin hedefe ulaşmadan vurulduğunu öne sürdü. Ancak NATO, tüm uçakların ilk sortiyi bitirip kayıp vermeden üslerine döndüklerini açıklayarak bu haberi yalanladı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada, operasyon sırasında Yugoslavya'ya ait iki Mig savaş uçağının ‘‘dogfight’’ (havada çarpışma) sırasında düşürüldüğü bildirildi. Yugoslavya başkenti Belgrad ilk kez bombalanıyor. Güneydeki mahallelerde ve Sırpların başkente yakın askeri üslerinden Batajnica yakınlarında patlamalar duyulduğu bildirildi. Kosova'nın başkenti Priştine yakınlarında bir havaalanının vurulduğu bildirildi. Bu kente en az 4 bomba düştüğü bildirildi.

  Füzelerin Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ne bağlı Karadağ'a da düştüğü, ayrıca ülkenin kuzeydeki Novi Sad kentinde de 5 büyük patlama duyulduğu kaydediliyor.

  ALMANYA DA KATILDI

  Operasyona katılan uçaklar İtalya'nın kuzeyindeki Aviano hava üssünden kalkıyor. Bu uçaklar arasında bir operasyonda ilk kez kullanılan hayalet uçak B-2'lerle, diğer hayalet uçak F-117'ler de bulunuyor.

  Almanya Savunma Bakanlığı, NATO'nun Yugoslavya'daki hedeflere başlattığı hava harekatına Alman Hava Kuvvetleri'nin Tornado uçaklarının da katıldığını bildirdi. Birçok Alman Tornado uçağının İtalya'daki Piacenza üssünden havalandığı belirtildi. Ayrıca Kanada'nın CF-18 tipi 4 uçağının bombardımana katıldığı açıklandı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı