Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Katil Yosun Tunus'ta

  Hürriyet Haber
  11 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 11 Aralık 2000 - 00:01

  'Katil yosun' olarak bilinen 'caulerpa taxifolia' türü zararlı deniz yosununun Tunus kıyılarına ulaştı.

  Tunus, Birleşmiş Milletler'in Akdeniz'deki zararlı yosunlar ile ilgili 'Life' programına bildirimde bulunarak, katil yosunun kıyılarında hızlı yayılmayı başladığını söyledi.

  Balıkadamlar Spor Klübü Bilimsel Dalış Sorumlusu Dr. Mustafa Tolay, Monaco Deniz Akvaryumu'ndan Akdeniz'e 1984 yılında yanlışlıkla dökülen bu okyanus bitkisinin bir pul büyüklüğünden binlerce hektarlık alana yayıldığını hatırlatarak, Fransa, İtalya, Adriyatik denizinden sonra,Tunus'a ulaşan katil yosunun tekne ve gemi balast sularıyla yayıldığını belirtti.

  Tolay, Türkiye'nin de tehdit altında olduğuna dikkat çekti:

  "Caulerpa taxifolia çok hızlı yayılan ve Akdeniz'e geçen süre içinde hızla uyum sağlayan bir tür. Bu yüzden de yayılımı artık eskisinden çok daha hızlı. Henüz kıyılarımızda tespit edilmeyen bu türe karşı çok iyi hazırlandık, ancak mücadele yöntemleri henüz dünyada tam olarak kesinleşmiş değil. Elle yolma, üzerini hava almayacak kalın ve koyu renk örtü ile kapama gibi birçok yöntem üzerinde duruluyor. Hiçbiri yüzde 100 başarı elde etmemize olanak tanımıyor. Tüm Akdeniz diken üzerinde ancak Türkiye bu süreyi iyi değerlendirdi.''

  Görürseniz ihbar edin

  Türkiye'de yılın tüm dönemlerinde düzenli olarak bilimsel dalışların gerçekleştirildiğini ve yosunun girmesi muhtemel bölgelerin çok iyi araştırıldığını kaydeden Tolay, kıyılarda yaşayanların gözlem ve ihbarlarının büyük önemi olduğunu anlattı.

  Eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının hayati önem taşıdığını söyleyen Mustafa Tolay, Çevre Bakanlığı, üniversiteler ve balıkadamların kıyılardaki arama dalışlarıve eğitim programını yoğunlaştırdıklarını söyledi.

  Tolay, yerel yönetimler, ilgili kurum ve kuruluşlar, okullar ve balıkçılarla yapılan eğitim seminerleri yanında, broşür ve afiş dağıtımının da sürdürüldüğünü ve internetteki web sayfalarından sürekli bilgi akışı sağlandığını kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı