Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Katil balinalarla randevu

  Hürriyet Haber
  05 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 05 Eylül 1998 - 00:01

  Alman Stern Dergisi'nden bir ekip katil balinaların cirit attığı Kanada'nın Batı kıyılarında Starship adlı gemiyle keşif gezisine çıktı. Bu uzun serüven sonunda, çok acımasız olarak bilinen katil balinalarla ilgili izlenim şu oldu: Yüzlerce yıldır avlandıkları halde Orca'lar insanlara hala dostça yaklaşıyordu. Ve aynı zamanda sosyal yönden çok gelişmiş yaratıklardı.

  Saat 06.30... Katil balinalar hala derin uykuda. Starship'in 150 metre kadar ötesinde, avcı bombardıman uçağına benzeyen 12 adet parlak siyah gövde su yüzeyinde salınıyor. Sanki transta gibiler. Aralarındaki müthiş koordinasyon nedeniyle birbirlerine asla değmiyorlar. Hep birlikte, güçlü bir şekilde soluk alıp veriyorlar.

  Starship'te balinaları gözleyen uzmanlardan Paul Spong'un görüşüne göre, bu manzara üç ayrı balina ailesinin birleşmesinden meydana geliyor. A12, A8 ve A25 adı verilen bu ailelerin birbirlerini teselli etmek için bir araya geldikleri düşünülüyor, çünkü yakın geçmişte bir üyelerini kaybetmişler.

  Yaklaşık 30 yıldır balinaları gözleyen psikolog Spong, balinaların başına gelen felaketi şöyle anlatıyor:

  ‘‘Anne A12'nin kendinden 40 yaş küçük olan oğlu A31, kız kardeşinin geçirdiği bir kaza sonucu öldü. 1995 yılında bir sürat teknesinin kardeşine çarpması sonucu öyle sinirlendi ki, kendini teknelere vura vura fena halde yaraladı. Kız kardeşi kazayı atlattı ama, A31 yemeden içmeden kesildi ve 1996 aralığında iyiden iyiye zayıfladı. 1997 yazında da perişan bir şekilde öldü.’’

  Bu öykü, katil balinaların ne kadar duyarlı yaratıklar olduğunu gösteriyor. Ancak Stern'in gezisi sırasında Orca'ların bir başka yüzü daha ortaya çıkıyor. Karşılarına çıkan tonlarca ağırlıktaki mavi balinaları sir çırpıda öldürüyorlar. Hem de sırf dillerini yemek uğruna...


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı