DİYARBAKIR HABERLERİ

Katı Atık Projesinde Son Aşamaya Gelindi

IHA
02.07.2015 - 11:53Son Güncelleme :

YEREL HABERLER DİYARBAKIR

IHA

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin uzun süredir çalıştığı katı atık sorununu çözecek Entegre Katı Atık Yönetim Projesi’nde son aşamaya gelindi. Proje ve ihale süreci tamamlanan tesisin inşaatı yarın düzenlenecek toplantının ardından start alacak.
Yaklaşık 100 milyon liraya mal olacak olan Entegre Katı Atık Tesisi İnşa Projesi’nin hayata geçirilmesiyle günde bin ton katı atık AB standartlarında bertaraf edecek. Atıklardan ise yıllık 17 milyon lira değerinde elektrik enerjisi elde edilecek. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Diyarbakır için hayati önem taşıyan Entegre Katı Atık Yönetim Projesi’nde son aşamaya gelindiğini bildirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı proje, 3 Temmuz 2015 saat 09.00’da yapım ve müşavirlik işi başlama toplantısıyla start alacak. Sümerpark Ana Bina 2 No’lu toplantı salonunda düzenlenecek yapım ve müşavirlik işi toplantısına, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Suvari, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Deniz Kıraç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımları Daire Başkanı, AB Delegasyonu Proje Koordinatörleri, valilik ve Çevre Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü yetkilileri katılacak.
PROJE 100 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK
34 milyon 46 bin euroya mal olacak olan projenin, yüzde 77,22’si AB hibelerinden, yüzde 9,11’i Çevre ve Şehircilik Bakanlığı fonlarından ve yüzde 13.67’lik kısmı ise Büyükşehir Belediyesi ve proje ortakları belediyelerin eş finansmanıyla sağlanacak. Yapım ve müşavirlik ihaleleri tamamlanarak Çınar’ın Sevindik Mahallesi’nde inşaatına başlanacak olan projede, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar, Sur, Dicle, Eğil, Ergani, Bismil, Hani ve Çınar Belediyesi yer alacak. İki yılda tamamlanacak olan proje, belediyelerin sınırları içindeki katı atık sorununu, geri kazanım, işleme ve bertaraf aşamalarına kadar bütün aşamaların yönetilmesi ve işletilmesini içeriyor. Proje kapsamında, bir adet düzenli depolama sahası, bir adet 15 bin ton kapasiteli kompost tesisi, bir adet sızıntı su arıtma tesisi, bir adet tıbbi atık sterilizasyon tesisi, bir adet ambalaj atığı ayırma tesisi, 4 adet aktarma istasyonu, 4 adet çöp depolama alanı ve 4 adet mevcut çöplüklerin kapatılıp yeşillendirme çalışmaları yürütülecek.
Buna göre tesiste günde bin ton katı atık AB standartlarına göre bertaraf edilecek, atıklardan 17 milyon lira değerinde elektrik enerjisi sağlanacak. Bunun yanı sıra proje kapsamında çevre duyarlılığını artırmak için Halkla İlişkiler Merkezi kurulacak, temiz ve yenilebilinir enerji kullanımının arttırılmasına yönelik çalışmalar yürütülecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Katı Atık Projesinde Son Aşamaya Gelindi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Katı Atık Projesinde Son Aşamaya Gelindi haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:36
 • Guneş
  07:19
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  14:53
 • Akşam
  17:08
 • Yatsı
  18:40
Sayfa Başı