İZMİR HABERLERİ

Katı Atık Bertaraf Tesisi'ne IFC'den teknik danışmanlık

DHA
13.04.2016 - 13:38Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İZMİR

DHA

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, Yamanlar Dağı eteklerine yapmayı planladığı Kuzey Bölgesi Katı Atık Bertaraf Tesisi'nde, ÇED sürecinde Orman Bölge Müdürlüğü'nün olumsuz görüşü nedeniyle kriz yaşanmasına karşın, tesisi yapmak için girişimlerinden vazgeçmedi. Olumsuz görüşün olumluya dönüşmesi için Bakanlıklar düzeyinde girişimlere başlayan Büyükşehir Belediyesi, öte yandan da tesisin çevresel, teknik ve ekonomik açıdan uluslararası standarta olması için Uluslararası Finans Kurumu'ndan (IFC) teknik danışmanlık alacak.
Büyükşehir Belediyesi yıllardır aradıktan sonra bulduğu ve ÇED süreci öncesi ilgili kurumlardan görüş alarak çalışmalarına devam ettiği Kuzey Bölgesi Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili, Orman Bölge Müdürlüğü'nün olumsuz görüşü sonrası ortaya çıkan krizde boş durmadı. Orman Bölge Müdürlüğü'nden yeniden değerlendirme yapılması istendi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da hem Katı Atık Bertaraf Tesisi hem de İzmir Körfezi projesi ÇED süreciyle ilgili sorunları görüşmek üzere Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ve İzmir milletvekili de olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılacağı toplantı talep etti. Hem bakanlıkların hem de Büyükşehir’in ilgili bürokratlarının ÇED süreçleriyle ilgili tüm evraklarını getirip ortaya koymasını, eksiklik varsa tartışıp sonuca bağlamayı önerdi. Çağrıya Bakan Yıldırım'dan olumlu yanıt geldi. Yıldırım, Ankara'ya bekledikleri mesajı verdi.
Ankara'da yapılacak görüşmeler beklenirken Büyükşehir Belediyesi yeni bir adım daha attı. "Kuzey Bölgesi Entegre Atık Geri Kazanımı ve 2. Sınıf Düzenli Depolama Tesisi Projesi"nin çevresel, teknik ve ekonomik açılardan uluslararası standartlara göre geliştirilmesi için, Dünya Bankası Grubu'nun bir üyesi olan ve daha önce pek çok yatırımlara verdiği kredilerle tanınan Uluslararası Finans Şirketi IFC'nden teknik danışmanlık hizmeti alınması için çalışma başlattı. Bu kapsamda IFC ile protokol yapılacak. Alan ve tesisle ilgili rapor hazırlayacak. Bu aşamada IFC'den tesis için kredi kullanımı talebi gündeme gelmedi.

Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)

 

 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Katı Atık Bertaraf Tesisi'ne IFC'den teknik danışmanlık hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2016 tarihinde saat 13 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Katı Atık Bertaraf Tesisi'ne IFC'den teknik danışmanlık haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  06:14
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:32
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı