İZMİR HABERLERİ

Katı atık bertaraf tesisi tartışması sürüyor

DHA
26.03.2016 - 15:37Son Güncelleme :
Katı atık bertaraf tesisi tartışması sürüyor
DHA

 Katı atık bertaraf tesisi tartışması sürüyor

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Yamanlar'da katı atık bertaraf tesisi yapmak için belirledikleri yere Orman Genel Müdürlüğü'nun olumlu yaklaşmadığı açıklamalarına yanıt geldi. Bakanlık adına yapılan açıklamada, belediyeye alternatif yerler önerildiği belirtildi.

Orman Genel Müdürlüğü Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada şu bilgiler verildi,

"Habere konu yer, İzmir İli, Yamanlar'da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan ve idaremizce olumsuz ÇED görüşü verilen Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisiyle ilgilidir. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığınca Yamanlar da kurulması planlanan Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi için ÇED aşamasında Orman Genel Müdürlüğümüze görüş sorulmuştur. Sahanın tamamına yakını idaremizce tahsis alınmış alanda kalmaktadır. Bölge Müdürlüğümüzce muhafaza ormanı içinde kalması nedeniyle olumsuz rapor yapılmıştır. Genel Müdürlüğümüzce de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına olumsuz görüş bildirilmiştir. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığının idaremiz görüşünün tekrar değerlendirilmesi amaçlı talebi bulunmaktadır. Gazete haberinde yer almayan, Menderes İlçesi, Çakaltepe ve Palamutarası Mahalleleri civarında İzmir İlinin güney aksına hizmet verecek ayrı bir Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi ön izin talebi bulunmaktadır. İzin talebi inceleme ve değerlendirme aşamasında olup, Menderes Belediye Başkanlığının ve Çakaltepe Mahallesinin yörede Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi kurulmasını istemedikleri yönünde kamuoyunda haberler yer almaktadır. Yukarıda bahsedilen talepler idaremizce bu aşamaya kadar olumsuz değerlendirildiğinden alternatif saha araştırılmıştır. Alternatif olarak belirlenen sahalar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevlilerine bildirilmiştir."İZMİR (DHA)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Katı atık bertaraf tesisi tartışması sürüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2016 tarihinde saat 15 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Katı atık bertaraf tesisi tartışması sürüyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı