Gündem Haberleri

  Katar'dan 'boru hattı' talebi

  Ceren KARASU - İSTANBUL - DHA
  17.08.2009 - 21:17 | Son Güncelleme:

  Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Thani, Katar'dan Türkiye'ye uzanacak bir petrol boru hattının yapılmasını umduklarını belirterek, "bu konuda ortak bir çalışma grubu oluşturulacak" dedi.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve konuğu El Thani, heyetler arası ve baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

  Toplantı öncesi iki ülke arasında, istihdamın artırılması, TRT ile Katar Devlet Televizyonu arasında haber işbirliği ve ticari seyahatlerde vizenin karşılıklı kaldırılması mutabakatları imzalandı. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, yapılan görüşmelerde bölge ülkelerinin sorunlarını görüştüklerini söyledi. Gül, iki ülke arasında ticaret hacminin 1 milyar dolara ulaştığını belirterek şunları söyledi:"Katar'da Türk müteahhitlerin yatırımları 8 milyar doları buldu.

  Türk müteahhitlerine yardımlarından ötürü teşekkür ediyorum. Enerji alanında işbirliğini geniş olarak konuştuk. Yapılacak petrol boru hatları, depolama tesisleri, rafineriler ve Katar'dan Türkiye'nin LNG ihtiyacının karşılanması konularını görüştük. Enerji bakanları başkanlığında çalışma grubu oluşturulmasına karar verildi.

  Netice için en kısa sürede karşımızda olmalarını istedik."Katar Emiri, bir basın mensubunun Hamas ve El Fetih arasında bir barış için çalışma yapıp yapmadıklarıyla ilgili bir soruya, "Suudi Arabistan denedi yapamadı. Mısır denedi yapamadı. Türkiye 5 - 6 ay denedi. Ama bu sorunu çözmek kolay değil. Hamas seçimle geldi ama Avrupalılar ilişkileri kesti" dedi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı