Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Katar'daki zirveden ortak bildiri yayınlandı

  Hürriyet Haber
  25 Şubat 2006 - 23:07Son Güncelleme : 25 Şubat 2006 - 23:20

  Katar'ın başkenti Doha'da Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan'ın davetiyle düzenlenen ve 6 liderin katıldığı zirvenin ardından yayınlanan ortak bildiride, “düşünce özgürlüğü nefret yaymak için kullanılmamalı” görüşü öne çıktı.

  Annan başkanlığındaki zirveye katılan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İslam Konferansı Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Moratinos ve Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad El Tani, özel zirvede yaklaşık 1,5 saat boyunca baş başa görüşme yaptılar.

  Heyetlerin katılmadığı görüşmelerde liderler, ortak bildiriyi tartıştılar. Liderler, daha sonra özel olarak hazırlanan salonda yuvarlak masa etrafında bir araya geldi.

  Annan, daha sonra düzenlediği basın toplantısında okuduğu ortak bildiride, karikatür krizinin toplumlar arasında derin ayrılıklara yol açtığını kaydederek, sağduyu ve itidal çağrısı yaptı./images/100/0x0/55ea3951f018fbb8f8726398

  İfade özgürlüğünün evrensel bir değer olduğunu vurgulayan Annan, ”Herkese bu hakkı sorumlu bir şekilde kullanma, bu özgürlüğü nefret yayma ve aşağılama aracı olarak kullanmamaya davet ediyoruz” dedi.

  Müslümanların söz konusu karikatürler yüzünden çok incindiğini ve düzenlenen protestoların büyük kısmının barışçı şekillerde gerçekleştiğini belirten Annan, tahriklere kapılınmaması gerektiğini söyledi.

  Sorunların şiddet yerine diyalog yoluyla çözümlenebileceğini kaydeden BM Genel Sekreteri, hazırlanan bu yeni ortak bildirinin toplantılar sırasında BM Genel Kurulu'na sunulmasının istendiğini de ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı